Kâğıt Üstüne

ekim, 2021

19eki(eki 19)00:0025mar(mar 25)00:00Kâğıt Üstüne

DEVAMINI GÖSTER...

Açıklama


Atlas Sanat Galerisi’nin “Kağıt Üstüne” adlı resim sergisi, 25 Mart 2022 tarihine kadar izlenime açık olacak.

Tayfun Pirselimoğlu, Yolunu kaybetmiş gergedan, 2011, Kağıt üzerine karışık teknik, 26x 49.5 cm.

Çin’de icat edilmesi 2000 yıl öncesine dayanan “kâğıt” sanatçıların en yaygın kullandıkları sanatsal malzemeler arasındadır. Hafiftir, dayanıklıdır, yapımı masraf gerektirmeyen avantajlara sahiptir. Her dokuda, boyutta ve renkte sanatçının kullanımına sunulan kâğıt resimden, çizime, baskıdan, kolaja, heykelden, kavramsal sanata zengin bir kullanım çeşitliliği sunar. Odun hamuru, kumaş gibi bitkisel liflerden, yapıştırıcı gibi bağlayıcılarla tabakalar halinde kurutulan kâğıdın yolculuğu 11.yy itibariyle Doğu Asya ve İslam dünyasında İspanya’yı da kapsayan ticaret yollarıyla Avrupa’ya ulaştı. 15.yy da baskı resmin artmasıyla üretimi arttı, geniş kitlelere ulaştı. 19.yy’da fotoğraf sanatının gelişmesinde çok önemli rolü olan kâğıt, 20.yy’da modern sanat akımlarının gelişiminde kilit rol üstlendi. Kâğıt kolajlarıyla, Picasso, Braque duvar kağıdından ambalaj kağıdına, kartondan gazete kağıdına sıradan, atık durumdaki kâğıdı gerçek bir sanat malzemesine dönüştürdüler. Kâğıdı, modern sanatın en tercih edilen sanat malzemesi haline getirdiler. Onların öncülüğünde kâğıt deneysel kimliğini çoğalttı. Max Ernst’in frotajlarında kâğıt, üzerine çıkan baskının zemin malzemesi oldu. Joseph Beuys’un büyülü malzemelerinin arasında gezindi.  Martin Creed ile yerine göre buruşturuldu, A4 boyutunda küçük bir heykel oldu. (Bird, 2016:34) Jasper Johns ile ankostik tekniğinin zemininde balmumu ve ısıyla buluştu. Cy Twombly kâğıt üstünde harekete dayalı kurşun kalem izlerinde karalamalar, çizikler, anlaşılmaz işaretlerle klasik tarihin mitolojisini yeniden yazdı.

Atlas Sanat Galerisi hem koleksiyonunda yer alan hem de sanatçıların ilk kez bu sergide sergiledikleri kâğıt üstüne yapılan çalışmalar ile sezonun ilk sergisini açıyor. Sergi, el yapımı kâğıttan, baskıya, defterlerden, tuval üzerine monte edilen kâğıt çalışmalara kâğıdın kullanım alanındaki çeşitliliğini örnekleyen çalışmalardan oluşuyor.

Sergi kapsamında Adnan Turani, Devrim Erbil, Veysel Günay, Zafer Gençaydın, Atilla Atar, Tayfun Pirselimoğlu, Mustafa Salim Aktuğ, Canan Atalay, Zekiye Sarıkartal, Ayşe Bilir ve Süreyya Atalay‘ın kâğıt üstüne yaptıkları çalışmalar sergileniyor.

Sergi, 25 Mart 2022 tarihine kadar izlenime açık olacaktır.


Gün-Saat

Ekim 19 (Salı) 00:00 - Mart 25 (Cuma) 00:00

X
X