Beyaz Baretin Kadrajı 5. Ödüllü Fotoğraf Sergisi: “5 Yıl Sonra Kendini Nerede Görüyorsun?”

eylül, 2023

15eyl(eyl 15)00:0031oca(oca 31)00:00Beyaz Baretin Kadrajı 5. Ödüllü Fotoğraf Sergisi: “5 Yıl Sonra Kendini Nerede Görüyorsun?”

DEVAMINI GÖSTER...

Açıklama

Politeknik’in, bu yıl beşincisini düzenlendiği “Beyaz Baretin Kadrajı Ödüllü Fotoğraf Sergisi” başvuruları başladı. Serginin bu yılki konusu; mühendis, mimar, plancıların gözünden gelecek; teması, “5 yıl sonra kendini nerede görüyorsun?”

Mühendislerin, mimarların, plancıların kadrajına giren fotoğrafları bir araya getiren ve her yıl farklı bir tema ile düzenlenen Beyaz Baretin Kadrajı 5. Ödüllü Fotoğraf Sergisi’ne başvurular başladı. Bu yıl serginin konusu gelecek, gelecekten beklentiler, umutlar, endişeler. Mühendisler, mimarlar, plancılar gelecekten ne bekliyorsa, yaşamı, ülkeyi, dünyayı, kendini nasıl hayal ediyorsa, görüyorsa kadrajına alacak.

Son başvuru tarihi: 31 Ocak

Sergiye, her mühendis, mimar, plancı, en fazla 5 fotoğraf gönderebilecek. Teknik şartnamede belirtilen fotoğraf boyutları, çözünürlük, nitelik şartları sağlanması koşulu ile fotoğraf tekniği serbest olacak. Katılım şartlarının tüm detayları ve sergiye katılmak için beyazbaretinkadraji.net web adresine başvurulacak. Sergi için son başvuru tarihi 31 Ocak 2024.

Mühendis, mimar ve fotoğraf sanatçılarından oluşan seçici kurulun değerlendirmesiyle seçilecek ilk 6 fotoğraf sahibine ünlü fotoğraf sanatçısı Sebastião Salgado’nun fotoğraflarından oluşan seçki kitabı hediye edilecek.

Serginin seçici kurulu:

– Derya Apaydın / Şehir Plancısı

– Hürü Özlük / Akademisyen, MSGSÜ Fotoğraf Bölümü

– Murat Germen / Mimar, Fotoğraf Sanatçısı

– Özcan Yüksek / Yazar, Fotoğraf Sanatçısı

– Özgür Çobanyılmaz / İnşaat Mühendisi

– Özlem Demircan / Akademisyen, MSGSÜ Fotoğraf Bölümü

– Uğur Günay Yavuz / Akademisyen, Akdeniz Üniversitesi Fotoğraf Bölümü

Politeknik’in sergi için meslektaşlarına yaptığı çağrı şöyle:

”İşe alım mülakatlarında insan kaynaklarının belki de en klişe, en rahatsız edici sorularından.

Mesleğe başlarken hepimizin çalışma yaşamına ya da geleceğimize dair tahminleri, beklentileri ve dahası hayalleri tabi ki oldu.
Şantiyelerde, plazalarda, ofislerde üniversitelerde meslek itibarının yerle bir edilmesi, emeğimizin değersizleştirilmesi, siyasal atmosferin puslu hale gelmesi hayalleri kaygılara, belirsiz bir geleceğe dönüştürdü.

Koşullar böyle de olsa geleceği düşünmekten alamayız hiçbirimiz kendimizi. Şimdi gelecek beklentilerimizi kayda geçme zamanı.

Yaşadıklarımız ve yapmak istediklerimiz, umutlarımız, endişelerimiz, geleceğimiz…

Ofiste, şantiyede, plazada, bambaşka bir çalışma ortamında…

İşimizde, sosyal hayatımızda, gündelik yaşamda…

Ülkede, ülke dışında, uzaklarda…

Kentte, kırda, sahilde, parkta, ormanda…

Kalabalıkların içinde, yan yana sokakta, en yalnız ortamda…

Nerede, nasıl ve ne biçimde görmek istiyorsak geleceği kaydetme zamanı.
Beyaz Baretin Kadrajı Sergisi’nin 5’inci yılında mühendislerin, mimarların, plancıların kadrajına gelecekten beklentileri sığacak.

Ne dersin, 5 yıl sonra kendini nerede görüyorsun?”

Gün-Saat

Eylül 15 (Cuma) 00:00 - Ocak 31 (çarşamba) 00:00

X
X