Yolu Yutan Projeye Mahkeme ‘Dur’ Dedi 1

Yolu Yutan Projeye Mahkeme ‘Dur’ Dedi

179 İzlenme

Jandarma Genel Komutanlığı’nın TOKİ’ye devrettiği Beşiktaş Levent’te askeri lojmanların bulunduğu yaklaşık 20 dönümlük arazi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 2021 yılında “Rezerv Yapı Alanı” ilan edildikten sonra Emlak Konut GYO’nun hazırladığı imar planları ile AVM, otel ve rezidans yapılabilecek hale getirildi.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; Emlak Konut GYO’nın 2021 yılının mart ayında arazi için açtığı ihaleyi Pasifik GYO 2.6 milyar TL’lik teklifiyle aldı. 6 adet lojman binası yıkıldı ve arazide inşaat çalışmaları başladı.

Ancak projenin yanı başındaki Akademiler Sitesi ve bazı apartmanlar inşaat nedeniyle mağdur oldu. Site yönetimi, ana cadde ile tek bağlantısı olan 10 metre genişliğindeki Cahit Aybar Sokağı‘nın iptal edilerek inşaat projesine dâhil edilmesi nedeniyle imar planlarının iptali için dava açtı.

Harp Akademileri Sitesi ve Akademiler Sitesi’nin ayrı ayrı açtığı davalarda 25 Mayıs 2023 tarihinde  yürütmeyi durdurma kararları çıktı.

“Sokağın kapatılması hukuka aykırı”
İdare mahkemesi imar planlarıyla ilgili itirazları tek tek değerlendirerek karara bağladı. Plan değişikliği ile Büyükdere Caddesi’nden Akademiler Sitesi’ne bağlantıyı sağlayan Cahit Aybar Sokağı’nın kapatılıp “turizm, ticaret, konut” fonksiyonuna dahil edilerek güneye kaydırılmasının, planlama ilkelerine ve tekniklerine, alanın özelliklerine, imar mevzuatına ve hukuka aykırı olduğu sonucuna varıldı.

Davacı sitenin giriş alabilmesinin tek seçeneğinin Cahit Aybar Sokağı olduğu, önerilen yeni yolun da teknik ve güvenlik açısından problemli olduğu, yangın-deprem gibi bir afet durumunda ya da acil durumlarda yeni önerilen yoldan alana girişin imkansız olduğu vurgulandı.

Boğaziçi Kanunu’na aykırı
Arazinin, konut fonksiyonundaki bölümüne getirilen 16 kat yapılaşma koşuluna ilişkin itiraz da kabul edildi ve Boğaziçi Kanunu’na aykırı olduğu için yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X