Üsküdar’da Rezerv Yapı Alanı İlan Edilen Sitede Tahliyeye Karşı Nöbet 1

Üsküdar’da Rezerv Yapı Alanı İlan Edilen Sitede Tahliyeye Karşı Nöbet

131 İzlenme

Yasaya göre riskli yapıların dönüşmesi için yeni güvenli binalar inşa etmek üzere boş durumda olan ve kamuya ait araziler için verilen rezerv yapı alanları kararlarından biri de Üsküdar Çengelköy’de  “Boğaziçi Etkilenme Sınırları” içinde kalan 29 Mayıs Sitesi arazisi için alındı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 10 Ekim 2022 tarihinde 134 bağımsız birim ve 10 bloktan oluşan sitenin bulunduğu parseli, “rezerv yapı alanı” ilan etti ve geçen mart ayında imar planı hazırlayarak askıya çıkardı.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; parsele konut fonksiyonu verilmiş, yapılaşma koşulları da emsal 0.15, yükseklik 15.50 metre olarak belirlenmişti. Plan açıklama raporunda, rezerv yapı alanı kararının gerekçesinin yer almaması dikkat çekmişti. 134 daireden oluşan sitede, 110 daire Diyanet Vakfı‘na ait.

Planların askıdan inmesinin ardından siteye, kasım ayının sonunda tebligat gönderilerek tahliye için 29 gün süre verildi.

Site sakinleri de tahliye kararına karşı nöbet eylemi başlattı.  Her gün site önünde 20.00-22.00 saatleri arasında gerçekleştirilen nöbet eylemi 6’ıncı gününe girdi.

Eylemlere destek veren Üsküdar Belediye Meclisi’nin İYİ Partili Üyesi Onur Çukurlu, rezerv alan kararına ve tahliye tebligatlarına karşı dava açtıklarını kaydetti.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X