Torba Yasa Milli Parkları Yapılaşmaya Açacak 1

Torba Yasa Milli Parkları Yapılaşmaya Açacak

256 İzlenme

Günlük kiralık evlerle ilgili başıboşluğun giderilmesi ve yasal altyapısının oluşturulması iddiasıyla hazırlanan torba kanun teklifinin içerisinden doğa katliamına neden olacak düzenlemeler çıktı. İktidar, tartışmalı torba yasa tekniği ile bu kez milli parkları hedef aldı.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre; konutların gerçek ve tüzel kişilere, turizm amaçlı kiralanmasına ilişkin düzenlemeleri içeren 30 maddelik Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına İlişkin Kanun Teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek kanun teklifine emeklilere bir defalık 5 bin lira ikramiye verilmesine ilişkin düzenlemenin de eklenmesi planlanıyor. Yasa teklifi ile tek seferde 100 günden fazla süreli yapılan kiralamalar kanun kapsamı dışında tutuldu. 30 maddelik kanun teklifinin 8 maddesi konutların turizm amaçlı kiralanması, 4 maddesi Kültür Bakanlığı Döner Sermaye Kanunu, 6 maddesi Turizmi Teşvik Kanunu, 4 maddesi AYM tarafından iptal edilen Kapadokya Alanı Hakkında Kanun, 6 maddesi ise Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanunda değişiklik yapıyor.

Teklife, milli parklara büyük zararlar verebilecek hükümler de eklendi. Torba teklifin bu hali ile yasalaşması durumunda Milli Parklar Kanunu’na göre belirlenen alanlara kamp alanları hariç, konaklama amaçlı tesisler inşa edilebilecek. Bu yerler arasında oteller, lojmanlar, pansiyonlar da yer alacak. Teklifle, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından adına turizm belgesi düzenlenen tesisler için personel lojmanı tahsisinin yapılabilmesine de imkan sağlanıyor. Ayrıca kamu alanlarında yer alan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belgelendirilen tesisler, 49 yıllığına başka kişi veya kurumlara tahsis edilebilecek.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X