TCDD, Adım Adım Özelleştirilmeye Yaklaşıyor 1

TCDD, Adım Adım Özelleştirilmeye Yaklaşıyor

259 İzlenme

AKP iktidarı, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) için bir kez daha tartışma yaratacak bir adım attı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 16 Şubat tarihinde, “Demiryolu İşletmeciliği Yetkilendirme Yönetmeliği’ni” değiştirdi.

Yapılan değişiklikle demiryollarında yolcu ve yük treni işletmeciliğinin özelleştirilmesinin ardından “manevra hizmetleri işletmeciliği” ve “gar veya istasyon işletmeciliği” adı ile manevra ve istasyon hizmetlerinin de özelleştirilmesinin önü açıldı.

BirGün’de yer alan habere göre; Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası’nın (BTS) Uluslararası Taşımacılık Federasyonu (ITF) Temsilcisi İsmail Özdemir yönetmelik değişikliğini değerlendirdi.

“İktidar TCDD’yi de özelleştirmek için 2013 yılında 6461 Sayılı Kanun’u çıkardı” diyen Özdemir sözlerine şöyle devam etti: “TCDD 2013 yılında kamu iktisadi teşebbüsünden, iktisadi devlet teşekküllü haline dönüştürüldü. 1 Ocak 2017 de TCDD Taşımacılık AŞ ile altyapı ve taşımacılık ayrıştırıldı. Aslında amaç tüm hizmetleri özelleştirmek. Demiryolları diğer kurumlardan trafik durumu nedeniyle farklı. Özelleştirme yapıldığında kazalar beraberinde gelecektir. Özelleştirme zamana yayarak, çıkarılan Kanuna uygun Yönetmelikler ile kısım kısım özelleştirme hayata geçiriliyor. Taşımacılık alanında 2 özel sektör işletmeciliğe başlamıştı. Yakın zamanda 2 özel sektör daha lisans alarak taşımacılık faaliyetlerine başlayacak.

Şimdi ise 16 Şubat tarihli 32462 sayılı Resmi Gazetedeki yönetmelikten de görüleceği gibi TCDD uhdesindeki tüm hizmetler zamanla özelleştirilmek için altyapı oluşturuluyor. Taşımacılık faaliyeti yanında gişe, acenta hizmetleri, manevra hizmetleri de lisans yetkilendirmesi ile özel sektöre verilmesi planlanmaktadır. Bu yönetmelik bu hizmetlerin özelleştirme dayanağıdır.”

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X