Tarihi Surlarda Derin Çatlaklar 1

Tarihi Surlarda Derin Çatlaklar

246 İzlenme

Son günlerde başta Ayasofya olmak üzere pek çok tarihi eserin tahribatı ortaya çıkarken, bu kez de 1500 yıllık tarihi ile bilinen İstanbul Kara Surlarında derin çatlaklar oluştuğu gözler önüne serildi. Roma İmparatorluğu’ndan bu yana ayakta kalan Kara Surlarının altıncı kulesinde görülen görüntüler, çatlaklara müdahale edilmediği sürece yaşanabilecek en küçük bir olayda yıkılabileceği endişesini de beraberinde getirdi.

BirGün’den Umut Serdaroğlu’nun haberine göre; görüntülerin ortaya çıkmasını sağlayan Arkeolog Ömer Faruk Yavaşçay, surların korunmasından sorumlu olanların AKP’li Fatih Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) olduğunu söylerken, kulenin son durumunu bildirdiği anda sadece İBB’nin kendisine geri dönüş yaptığını, Fatih Belediyesi’nin ise kendisiyle hiçbir temasının olmadığını aktardı.

Fotoğrafta görünen tahribatın benzerinin diğer kulelerde de yer aldığını söyleyen Yavaşçay, şöyle konuştu: “Marmara denizi tarafı, Haliç tarafı, kara tarafı olmak üzere bu surlarda yüzden fazla kule yer alıyor. Ben şimdilik sadece bir kuleyi gündeme getirdim. Ancak kötü durumda olan başka kuleler de yer alıyor. Gerçekten çok derin çatlaklar var. En küçük bir sarsıntıda hatta kendi kendine bile yıkılabilecek durumdalar.”

Düğün salonu yapıldı
Sur bölgesinde birçok alanın restore edilmediğini belirten Ömer Faruk Yavaşçay, özellikle Fatih Belediyesi tarafından bu alanların düğün salonu olarak kullanıldığının altını çizdi. Yavaşçay “Restore edilmemiş yerlerde depo olarak kullanılan alanlar ve hatta düğün salonu olarak kullanılan yerler var. Bu alanların bu şekilde kullanılmasını organize eden ise Fatih Belediyesi.” dedi.

1960’larda bölgede “Kennedy Caddesi” yapılırken bazı kulelerin bilerek yıkıldığını da anlatan Yavaşçay, “Şimdi de Haliç ve Marmara surları restore edilmediği müddetçe tamamen yok olacak. 1500 yıllık bu eserin korunması için her şey yapılmalı.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X