Soma’da ‘İkinci Facia’ Uyarısı 1

Soma’da ‘İkinci Facia’ Uyarısı

121 İzlenme
0

Türkiye’nin en büyük maden faciasının yaşandığı Manisa‘nın Soma ilçesinin ikinci bir tehlikeyle karşı karşıya olduğu belirtildi. Konuyu gündeme taşıyan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, ilçedeki Soma Termik Santrali‘nde çok ciddi iş kazaları ile yangınların yaşandığını ve baca gazı arıtma filtresi çalışmalarının yapılmadığını ifade ederek, “Santral çok büyük risk barındırıyor. Çok büyük patlama yaşanabilir. İkinci büyük facianın yaşanmaması için şimdiden uyarıyoruz” diye konuştu.

Sözcü’den İlker Kılıçaslan’ın haberine göre; 13 Mayıs 2014 tarihinde 301 madencinin hayatını kaybettiği Türkiye’nin en büyük maden facianın yaşandığı Manisa’nın Soma ilçesi için yeni bir büyük tehlikeye dikkat çekildi. CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırloğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2024 yılı bütçe görüşmeleri sırasında konuyu gündeme taşıyarak, Soma ilçesindeki ikinci büyük facianın adresinin, Soma Termik Santraller olabileceğine işaret etti.

“Özelleştirilen termik santralde bakım yok”
Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada, Türkiye’den özelleştirilen 13 termik santralden biri olan Soma Termik Santrali’ne Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından çevre mevzuatlarına uygun hale getirilmesi konusunda 2027 yılına kadar geçici izin belgesi verilmesine karşın, gerekli bakımların yapılmadığını dile getirdi. Açıklamasında Soma Termik Santrali’nin havayı kirleten bacalarına baca gazı arıtma filtresi çalışmalarının halen daha yapılmadığını dile getiren CHP’li Bakırlıoğlu TES-İş Sendikası Soma Şubesi’nin santralde yaşanan olumsuzluklarla ilgili yazdığı yazıları gündeme taşıdı.

Sendikanın gönderdiği dilekçelerde santral yönetiminin defalarca uyarıldığına dikkat çeken Bakırlıoğlu, şunları söyledi:

“Soma’da termik santralde hakikaten de alarm çalıyor şu anda. Soma’da özelleştirmeden önce her yıl yapılan rutin bakımlar özelleştirme sonrasında bugüne kadar yapılmış değil. Çok ciddi iş güvenliği sorunları var. Çeşitli yangınlar çıkıyor orada. Mesela burada yetkili sendika devamlı işverene mektuplar yazıyor, uyarılarda bulunuyor.

Özellikle son dönemde kömür hazırlama servisi istasyonlarındaki aşırı tozlu kömürden kaynaklı 8/9/2023 tarihinde 8/16 vardiyasında tozların alev alması neticesinde yangın meydana gelmiş ve tecrübeli bir personelin havalandırma yolu açmasıyla oluşan gazın etkisi azaltılmış ve yangına müdahale eden personelin olası zehirlenmesinin önüne geçilmiştir’ ifadeleri yer alıyor. Yani, buna benzer yangınların sayısı artmaya başladı. Hiçbir yatırım yapılmıyor ve yapılmayacak. Çünkü buradaki öncelik üretim, ne olursa olsun üretim.

Uyarıyoruz. Termik santral Soma’nın hemen yanında yer alıyor. Çok önemli bir riski barındırıyor. Çok büyük bir patlama olabilir, çok büyük bir kaza yaşanabilir. Eğer gerekli önlemler ve tedbirler alınmazsa Soma yine ikinci büyük bir facia yaşanabilir.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

Yorum Ekleyin

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X