Ruhsatsız JES’lerde Sorumlular Kollandı 1

Ruhsatsız JES’lerde Sorumlular Kollandı

228 İzlenme

SOL Parti üyelerinin, Aydın’da ruhsatsız ve denetimsiz çalışan jeotermal santrallara (JES) ilişkin suç duyurusu üzerine İçişleri Bakanlığı Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Altay ve eski başkan Mesut Özakcan hakkında soruşturma izni verdi. Aydın SOL Parti Başkanı Nihat Fırat , “Biz Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Valilik hakkında da suç duyurusunda bulunduk. Soruşturma bu haliyle eksik. Tüm Merkezi ve yerel yetkililerin ve sorumluların soruşturmaya tabi tutulması lazım.” dedi.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; Fırat, Süleyman Soylu imzalı kararın yanlı siyasi bir hesaplaşmaya yönelik olduğunu belirtti.

Jeotermal santralların kuşattığı Aydın’da tarım ve insan sağlığı tehlike altında. Pıtrak gibi çoğalan JES’lerin ruhsatsız ve denetimsiz çalışmasına karşı mücadele sürüyor. 2021 yılında Aydın Barosu, 3 jeotermal işletmesinin ruhsatı bulunmadığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Baronun suç duyurusu işlemen alınmayarak takipsizlik kararı verildi. Köşk Belediyesi yetkilileri hakkında görevi kötüye kullanma sebebiyle bulunan suç duyurusuna ilişkin savcılık ise konu ile ilgili soruşturma izni vermedi.

Aydın SOL Parti üyeleri de belediyeler, Bakanlık ve Valilik hakkında suç duyurusunda bulundu. İçişleri Bakanlığı, sadece Efeler Belediyesi’nin eski ve yeni başkanı hakkında soruşturma açılmasına onay verdi.

Projenin bölgeye vereceği zararın tespit edildiği, onay verildiği taktirde de denetim sürecini kapsayan çevre etki değerlendirme (ÇED) sürecine onayları valilikler ve Çevre Bakanlığı tarafından veriyor. Buna rağmen soruşturmanın sadece belediye üzerinden açılmasına SOL Parti üyeleri tepki gösterdi. Aydın İl Başkanı Fırat , “İçişleri Bakanlığı, soruşturma iznini sadece belediye için vermesi niyetlerini gösteriyor.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X