Meraya Patlayıcı Madde Tesisi Kuruluyor 1

Meraya Patlayıcı Madde Tesisi Kuruluyor

304 İzlenme
0

Erciyes Patlayıcı Maddeler AŞ, Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesi Aşağıbeyçayır ve Eğrisöğüt mahalle sınırlarına patlayıcı madde tesisi kurmak için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvuruda bulundu. ÇED süreci kapsamında yapılmak istenen halkın katılım toplantısı ise 31 Ocak’ta gerçekleştirilecek. Geçmişte birçok yerde meydana gelen patlayıcı madde tesislerindeki kazaları hatırlatan bölge halkı endişelerini dile getirdi. Yurttaşlar, tesisin bölgede hayvancılığı bitireceğine dikkat çekti.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; şirketin 11 Ocak’ta yaptığı başvuruya göre, proje kapsamında yılda 16 bin ton kapsüle duyarlı emülsiyon, 55 bin ton anfo, 7 milyon adet kapsül üretim ve montajı, 15 ton ağır anfo üretimi yapılacak.

Yine proje kapsamında inşa edilecek patlayıcı madde deposu, bölge için büyük riskler taşıyor. Bölgeye, 1 adet 200 tonluk, 5 adet 75 tonluk olmak üzere toplam 575 tonluk patlayıcı madde deposu inşa edilecek. Büyük patlayıcıların depolanacağı proje alanına en yakın konutun uzaklığı ise sadece 955 metre.

Projeye tepki gösteren Kayseri Karaçay Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Harun Özkan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada bölge halkının bilgisi olmadan ihale yapıldığına dikkat çekti: “İhale ilanında irtifak hakkı amacı ‘konut enerji ve turizm hariç olmak üzere eğitim, ticari, sağlık, sanayi, organik tarım, organize hayvancılık, sosyal ve kültürel vb. sabit ve kalıcı tesis’ iken ÇED başvurusundan patlayıcı madde imalat tesisi kurulacağı anlaşılmaktadır. Bu husus ihaleye ve yasaya aykırı olup ihalede organik tarım kelimesi gibi halkı cezbedecek konular yazdığı halde patlayıcı madde imalatına dönüştürülmesi kötü niyetli olup devletin ve halkın yanıltılmasıdır.”

Yapılması planlanan tesisin köy içme suyu kaynağına 200 metre mesafede olup, tüm köy halkını zehirleyeceğini ifade eden Özkan şöyle konuştu: “Bölgenin en doğal köylerinden olan köyümüzde oluşacak hareketlilik ve trafik nedeniyle güvenlik sorunları oluşacak, hava kirliliği had safhaya çıkacaktır. Üç tarafı orman arazisi olan köyümüzün diğer tarafına patlayıcı madde imalat tesisi kurulmasını kabul etmiyoruz.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

Yorum Ekleyin

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X