Meraya İş Makineleri Girdi, Otlak ve Tarlalar Tahrip Edildi 1

Meraya İş Makineleri Girdi, Otlak ve Tarlalar Tahrip Edildi

159 İzlenme

Çambükü köylülerinin kullandığı meraya Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın onayıyla OSB yapılmasına karar verilmesi üzerine, kaymakamlık geçtiğimiz nisan ayında köy muhtarı İlyas Celep’e tebligat yaparak köy tüzel kişiliğine ait olan arazinin devredilmesini istedi.

Celep ise, köylülerin tarım arazileri ile hayvanlarını otlattıkları meralarının OSB alanına dahil edilmesine karşı çıkarak araziyi vermedi.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre; meralarına OSB yapılmasına karşı çıkan köylülerde eylem yapmaya başladı. Bunun üzerine muhtar Celep ve 4 azası valilik tarafından görevden alındı. Meraya OSB yaptırmamak için yaklaşık 5 aydır mücadele eden köylüler eylemlerine devam ederken, iş makineleri jandarma eşliğinde bölgeye geldi.

Yıllardır merada hayvancılık ve tarım yaptıklarını söyleyen köylü kadınlar, jandarma eşliğinde gelen iş makinelerine engel olamadı. Yeşil meraya giren dozerler, ağaçları kökleriyle söktü. Ardından hayvanların otlak alanı ile buğday tarlalarını tahrip etti. Kamyonlarla getirilen toprak buğday tarlalarına döküldü.

Bilirkişi mera vasfının değiştirilmesini uygun bulmadı
Çambükü Köyü Hak Arama Platformu adına açıklama yapan Özgür Dönmez, Samsun 2. İdare Mahkemesi’ne açtıkları davanın devam ettiğini ve görevlendirilen bilirkişi heyetinin OSB yapılacak alanda inceleme yaptığını belirtti.

Meraya İş Makineleri Girdi, Otlak ve Tarlalar Tahrip Edildi 2

Otlak alanlarının ve tarlaların yok edildiğini dile getiren Dönmez, “Mahkemenin görevlendirdiği keşif heyetinin bırakılması yönünde tavsiyede bulunduğu alana iş makinalarıyla toprak dolduruluyor. Bizim hayvanlarımızın yayılacağı alana toprak doldurduktan sonra köyümüzün mevcut 2 bin 750 baş hayvanı ne yiyecek ne içecek? Etin kilosunun 200 liraya dayandığı yerde hayvancılığı bitirmek, tarımı bitirmek akla izaha sığacak bir şey değildir. Burada buğday tarlalarının üzeri kapatılıyor. Yarın Ukrayna’dan gelecek olan buğday gemilerini bekleyeceğiz.  Ama kendimizin olana sahip çıkmıyoruz maalesef.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X