Malatya’da Oturulacak Durumda Bina Yok 1

Malatya’da Oturulacak Durumda Bina Yok

241 İzlenme

Ülke tarihinin en büyük deprem felaketlerinden birini yaşıyor. Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki deprem 10 kenti vurdu. Yapılan son resmi açıklamalara göre 10 kentte 3 bin 432 yurttaş hayatını kaybetti, 21 bin 103 kişi de yaralandı.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; depremden en fazla etkilenen ve en az fazla can kaybının olduğu kentlerden biri de Malatya oldu. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Selahattin Gürkan kentte son durumu anlattı.

Kent genelinde 500 binanın yıkıldığı açıklayan Gürkan, 268 civarında yurttaşın yaşamını yitirdiğini ve en az altında 2 bin 800 civarında yurttaşın ise yaralı olarak kurtarıldığını ifade etti.

Kentte tipiye varan bir kar yağışının olduğu ve bu nedenle arama kurtarma çalışmalarında güçlük yaşandığını belirten Gürkan, “Enkaz altında kalan vatandaşlarımızı çıkarmak için mücadele ediyoruz. Malatya’nın tamamı dışarıda. Dışarıdaki vatandaşlarımızın yeme içe, su ve barınma ihtiyaçlarını giderme noktasında çalışmalarımız devam ediyor. Tipiye varan bir kar yağışı devam ediyor, tabiat ve doğa şartları oldukça ağır. Yollar kapalı olduğu için lojistik anlamında sorun yaşanıyor.” dedi.

“Kentimizin merkez ilçeleri depremden yoğun biçimde etkilendi. Depremin şiddeti ve büyüklüğü yoğun olduğu için yıkım da büyük oldu” diyen Gürkan, “Kentteki binalarımızın hepsi oturulamayacak durumda ve güvenlik açısından oturulmuyor. 500 civarında yıkılan binamız var. Su, ekmek, çocuk bezi, elektrikli ısıtıcılara ihtiyacımız var. Okullarımız, hükümet binamızda zarar var. Hiçbir binamıza giremiyoruz. Tek katlı yapılarda kriz masamızı yönetiyoruz.” şeklinde konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X