“Kentler Acilen Bütünlüklü ve Planlı Şekilde İmar Edilmelidir” 1

“Kentler Acilen Bütünlüklü ve Planlı Şekilde İmar Edilmelidir”

362 İzlenme

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Düzce’de meydana gelen depreme ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Düzce’nin Gölyaka ilçesinde saat 04.08’de gerçekleşen 6.0 büyüklüğündeki deprem,  imar aflarıyla kaçak yapılara meşruiyet kazandırılan bugünlerde yapı denetiminin önemini bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Uzmanların açıklama üstüne açıklama yaptığı, olası Marmara Depremi’nin kaçınılmaz olduğu ifade edilirken, önlem almak bir yana, depremlerin faciaya dönüşmesine neden olacak kentleşme politikalarına yenileri eklenmektedir.

Her depremde defalarca uyarılarda bulunduk.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak bir kez daha uyarıyoruz. Bilim ve tekniği dışlamaya son verin. Türkiye’de yüzde 70’i riskli olan yapı stoku bulunmaktadır. Türkiye bir deprem bölgesidir. İstanbul’da büyük deprem beklenmesine karşın afet hazırlıkları tamamlanmış değildir. Aksine afet toplanma alanları yapılaşmaya açılmaktadır. İmar affına el kaldıran herkes, olası bir deprem felaketinde cinayete azmettirmekten sorumlu olacağını bilmelidir.

Kentler bütünlüklü ve planlı bir şekilde acilen imar edilmelidir. Deprem öldürmez, bina öldürür. Tüm bu yaşananlara rağmen önlem almamak cinayete azmettirmektir.

Şu ana kadar edinilen bilgilere göre yıkım ve can kaybının yaşanmadığı Düzce depreminde biri ağır 46 vatandaşımız yaralanmıştır. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak yaralılara acil şifalar diliyoruz.”

(Fotoğraf: AA)

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X