"Kentine Sağlık, Kendine Sağlık" 1

“Kentine Sağlık, Kendine Sağlık”

266 İzlenme

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi 47. Dönem Yönetim Kurulu Dünya Mimarlık Günü Basın Bildirisi:

Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) tarafından 1985 yılından bugüne her yıl Ekim ayının ilk pazartesi günü Dünya Mimarlık Günü olarak kutlanmaktadır. UIA üyesi yüzden fazla ülkede bir milyondan fazla mimar tarafından her yıl belirlenen tema çerçevesinde çeşitli etkinlikler ile mimarlığın, kentlerin gelişiminin ve yaşam alanlarımıza ilişkin gündemlerin toplumla buluşturulması ve tartışmaya açılması sağlanmaktadır.

UIA 2022 yılı temasını “Esenlik için Mimarlık” (Architecture for well-being) olarak belirlemiştir. Aynı zamanda Covid-19 pandemisinin ardından UIA Genel Kurulu 2022 yılını “Sağlık için Tasarım Yılı” ilan etmiş ve tüm üye ülkeleri, mimarları ve meslek ortamını yapılı çevrenin üretiminde toplum sağlığını öncelik kabul etmeye, tasarım anlayışını kamunun faydasını gözetecek şekilde belirlemeye davet etmiştir. Bu kapsamda, Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak Dünya Mimarlık Günü çerçevesinde Ekim ayı boyunca gerçekleştireceğimiz etkinliklerimizin temasını “Kentine Sağlık, Kendine Sağlık” şeklinde belirledik. Toplumun esenliğinin, kişilerin ruhen ve bedenen iyi oluşunun ancak sağlıklı kentleşme politikaları ile mümkün olacağının altını çizmek üzere belirlediğimiz bu tema ile hem meslektaşlarımızı hem toplumu hem de karar vericileri Ekim ayı boyunca kentlerin sağlıklı gelişiminin önemine odaklamayı amaçlıyoruz.

Dünya nüfusunun %50’sinin, ülkemizde ise %90’ı aşan kesimin kentlerde yaşadığı günümüzde, kent yaşamı ile sağlık arasındaki bağlantının kaçınılmaz bir gündem olduğu görülmektedir. Birçok insanın işsizlik ve imkansızlıklar nedeniyle kırdan kente göçtüğü ülkemizde, yoksulluk, işsizlik ve başta barınma olmak üzere birçok ihtiyacın krize dönüştüğü bugünkü koşullarda kentler toplum sağlığını tehdit eder haldedir. Pandemi ile çok daha gözle görülür hale gelen eşitsiz gelişimin etkileri, toplum kesimlerinde bugünkü ekonomik kriz koşullarında çok daha acı şekilde hissedilmektedir. Yaşanılan konutların yetersizliğinden, toplu taşıma ve ulaşım olanaklarının kısıtlılığına, çalışma mekanlarının sağlıksız koşullarından, yeşil alanlara, temiz havaya, sağlıklı gıdaya ve şiddetsiz bir yaşama erişimin zorluklarına kadar pek çok sorun ağır bir tablo ile her gün yaşanmaya devam etmektedir.

İktidar, sağlıksız kentleşme politikaları ve yaşam alanlarını tehdit eden uygulamaları ile halk sağlığını tehdit etmektedir
Hekimler tarafından önemle vurgulanan ve pek çok hastalığın temel nedenleri arasında yer alan stres, bu koşullar altında toplumsal bir olgu haline gelerek yaşamın kronik bir parçası halini almıştır. İktidar, sağlıksız kentleşme politikaları ve yaşam alanlarını tehdit eden uygulamaları ile halk sağlığını tehdit etmektedir. Demokratik, adil, özgür ve barış içinde bir yaşamı tesis etmek için verdiğimiz mücadele bu anlamda yalnızca sağlıklı kentler için değil sağlıklı bir toplum için de verdiğimiz mücadeledir. Cumhuriyetin ikinci yüzyılına doğru giderken kentsel yaşam alanları tahrip edilmiş, kıyıları, ormanları, dereleri yağmalanmış, kurumlarının içi boşaltılmış, kent merkezleri betona boğulmuş, şehir hastaneleri ile sağlığı, millet bahçeleri ile spor ve kültür alanları yıkıma uğramış, piyasalaşmış, Cumhuriyet değerleri, kültürel, tarihi ve doğal varlıkları, modern mimari mirası ideolojik bir hınçla yok edilmeye çalışılmış ülkemizde Cumhuriyeti, sağlıklı bir toplumu ve sağlıklı kentleri yeniden inşa etmek sorumluluğumuzdur.

"Kentine Sağlık, Kendine Sağlık" 2

Bu sorumluluk ile 3 Ekim’de başlayacak Dünya Mimarlık Günü etkinliklerimiz Ekim ayı boyunca 13 Ekim Ankara’nın Başkent oluşunun ve 29 Ekim Cumhuriyetin ilanının 99. Yıldönümünü de içerisine alan geniş kapsamlı bir program ile gerçekleştirilecektir. Ruhen ve bedenen sağlıklı bir toplumun, sağlıklı bir kentsel yaşam ile mümkün olduğunu ve bunu inşa edecek mimarlara büyük görevler düştüğünü vurgularken, meslektaşlarımızın ve toplumun Dünya Mimarlık Günü’nü coşku ile kutluyor, Ekim ayı boyunca etkinliklerimizde buluşmaya davet ediyoruz.”

Etkinlik programı için tıklayınız

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?

aralık, 2022

10mar(mar 10)00:0004ara(ara 4)00:00İo’nun Yeni Sesi

31mar00:0031ara00:00Locus Solus

23may(may 23)00:0029oca(oca 29)00:00Arter'den İki Yeni Sergi

11agu(agu 11)00:0020oca(oca 20)00:005. UIA Mimarlık ve Çocuk Altın Küp Ödülleri

18agu(agu 18)00:0002şub(şub 2)00:00Design Educates Awards 2023

29agu(agu 29)00:0007şub(şub 7)00:00eVolo 2023 Skyscraper Competition

10eyl00:0010ara00:00İMALAT-HANE Yeni Sezonu İki Yeni Sergiyle Karşılıyor

13eyl(eyl 13)00:0029oca(oca 29)00:00“Yaşayan Pramit” Eseri Yaşam Döngüsüne Başladı

13eyl(eyl 13)00:0004ara(ara 4)00:00Sessiz Yankılar: Notre-Dame

14eyl(eyl 14)00:0012şub(şub 12)00:00Ben Kimse. Sen de mi Kimsesin?

X
X