Kemaliyeliler Taşyolu Suyla Doldu 1

Kemaliyeliler Taşyolu Suyla Doldu

302 İzlenme

Kemaliye ilçesini İç Anadolu’ya bağlamak için 1870 yılında Karanlık Kanyon‘un kayalıklarında yapımına başlanan Kemaliyeliler Taşyolu‘nda önce köylüler kendi imkanlarıyla çalıştı. Köylülerin ilkel aletlerle taşları oyarak çalışmalarını başlattığı yola, zamanla devlet destek verdi. 1991-1999 yıllarında Erzincan Valiliği görevindeki Recep Yazıcıoğlu’nun özel ilgi gösterdiği yol, 2002’de tamamlanıp ulaşıma açıldı.

DHA’da yer alan habere göre; yaklaşık 10 kilometre uzunluğunda, içindeki irili ufaklı 38 tünelle çok sayıda keskin viraj ve uçurumlar bulunan yolu; Gümüşçeşme, Yeniköy, Ağıl, Gözaydın, Sandık köyleri ile Çaltı, Ağıllar, Harmankaya, Dilli mezralarında yaşayanlar kullanıyor.

Kemaliye ile Divriği ilçesini birbirine bağlayan taş yolda, kış aylarında ulaşım da güçlükle sağlanıyor. Özellikle Kemaliye ilçesine bağlı köy ve mezralarda yaşayanlar, ilkbaharda eriyen kar ve yağmur suları sebebiyle tünellerde biriken sular nedeniyle zorluk çektiklerini belirtiyor.

‘Yola müdahale edilmesi lazım’

Son yılların en yoğun yağışının yaşandığı bölgede taş yol, yine suyla doldu. Hizmete girdiğinden beri bakım ve onarım yapılmadığı öne sürülen yolda, sürücüler su biriken tünellerin içinde ilerlemeye çalışıyor.

Kemaliyeliler Taşyolu Suyla Doldu 2

Yolla ilgili şikayetleri olduğunu belirten Gümüşçeşme köyü muhtarı Halit Uzun, “Kemaliyeliler Taşyolu, merhum Vali Recep Yazıcıoğlu’nun çabalarıyla yapılarak hizmete girdi. Yol ulaşıma açıldıktan sonra bugüne kadar herhangi bir çalışma, bakım ve onarım yapılmadı. Bu yol bizim için çok önemli, 8 köy ve mezraya ulaşımı sağlıyor. Ancak bize hizmet edecek yol ızdırap yolu oldu. Yörede yaşayan insanlar mağdur oluyor. Yolda su birikintileri sürücüleri zorluyor. Zemini çok bozuk bu yolun. Defalarca yolun iyileştirilmesi için müracaat ettik ama sesimizi duyuramadık. Yazdığımız dilekçelerimizin sonucunu alamadık. Yetkililere buradan sesleniyorum; bu yol bizim için çok önemli. Bu yola bir an önce müdahale edilmesi lazım. Bu yolun yapılması lazım.” diye konuştu.

Kemaliyeliler Taşyolu Suyla Doldu 3

Yolda her kış ve ilkbahar sezonunda sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Sandık köyü muhtarı Duran Özgüla ise “38 tünelden oluşan bu yolumuzun 7 kilometrelik bölümü bozuk. Taş yolun bozuk 7 kilometrelik olan kısmında kış aylarında tamamen kapanma yaşanmaktadır. Köylerde yaşayan insanlar ilçeye ulaşmak için uzak yolları kullanmak zorunda kalıyor. Ulaşımı aksatan 7 kilometrelik yolun bir an önce yapılmasını istiyoruz.” dedi.

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X