Kaş’taki Kaçak Yapılar Yıkılmıyor 1

Kaş’taki Kaçak Yapılar Yıkılmıyor

151 İzlenme

Sayıştay Türkiye’nin turizm cennetleri arasında yer alan Antalya‘nın Kaş ilçesinde büyük oranda kaçak yapılaşma tespit etti. Geçen yıl 2 bin 233 yapı hakkında ‘kaçak’ ihbarı yapıldı. Bunlardan 800’ü için ‘Yeterli personel yok’ denilerek tespit ve denetim dahi yapılmadı. AKP’li Belediyenin son 7 yılda aldığı 2 bin 500 yıkım kararı da uygulanmadı.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre; Sayıştay raporunda “Belediye yetki alanı içinde imara aykırı kontrolsüz ve hızlı bir yapılaşma faaliyeti vardır. Bu süreç yetkili kurumlar tarafından etkin bir şekilde yönetilememektedir.” denildi.

Sayıştay’ın Ekim 2022 tarihli raporunda şu bilgiler yer aldı:

– Yapılan denetimlerde 558 adet yapı için tatil tutanağı düzenlenmiş, 734 binada imar mevzuatına aykırılık tespit edilmiştir. Aykırılık tespiti yapılan 734 binadan 14’ünde aykırılık giderilip ruhsatlı hale getirilmiş, 3’ü de yıkılmıştır.

– Son 7 yılda alınan ve halen uygulanmamış olan yıkım kararları 2 bin 500 civarındadır.

– Tespit edilen kaçak yapılar mühürlenerek para cezası verilmektedir. 2021 yılında tahakkuk ettirilen para cezası 53 milyon 034 bin liradır. Tahsilat ise 5 milyon 482 bin lira ile yüzde 10 düzeyinde kalmıştır.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X