İzmir'deki Kirlilik Plansız Yapılaşma Kaynaklı 1

İzmir’deki Kirlilik Plansız Yapılaşma Kaynaklı

353 İzlenme

İzmir ve ilçeleri uzun yıllardır göç, yapılaşma ve bilinçsizlik nedeniyle kirlenmeye devam ediyor. Son zamanlarda körfezdeki ‘deniz marulu’ sorunlarıyla gündem gelen İzmir’de, yaşanan çevresel risklere yönelik saptamalar Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yayınladığı ‘2022 yılı Çevre Durum Raporu’nda ortaya konuldu. Raporda özellikle tersanecilik faaliyetlerinin merkezindeki Aliağa ile Bornova’da yaşanan hava kirliliği verilerine dikkat çekilerek, kış döneminde limit değerlerin sıkça aşıldığının altı çizildi. Raporda ayrıca depolama alanlarının yetersizliği ile yer altı ve yer üstü sularının nitrat kirliliğine maruz kaldığı da aktarıldı.

Haber Global’den Mert İnan’ın haberine göre; raporda, Aliaağa’da 2022 yılı boyunca PM10, PM2.5, azot dioksit ve kükür dioksit kirliliğinin ocak ayında 14, şubat ayında 15, mart ayında 10, nisanda 22 ve mayıs ayında 19 gün aşıldığı belirtilirken, “İlimizde sanayi kaynaklı hava kirliliğinin en fazla yaşandığı ilçe ağır sanayi yatırımlarıyla öne çıkan Aliağa İlçesidir” denildi. Bornova’daki hava kirliliğine de dikkat çekilerek, “Özellikle Bornova İlçesinde bulunan sanayi kuruluşları çimento fabrikaları, demir ve demir dışı maden döküm tesisleri, gıda üretimi yapan işletmeler, taş ocakları hava kirliliğine katkısı olan sanayi kuruluşları” ifadeleri sıralandı.

Raporda, İzmir’de ısınmadan kaynaklanan hava kirliliği de yaşandığı, özellikle kalitesiz yakıt kullanımı ile şehir merkezinde yaşanan trafiğin hava kirliliğine katkısı olduğunun altı çizilirken, şu uyarılar sıralandı: “Hava kirliliği ile mücadelede yeni tesisler kurulmadan önce öncelikle mevcut tesisler iyileştirilmeli, bunların emisyonları en aza indirilmeli ve emisyon kontrol sistemlerinin sürekliliği sağlanmalıdır. Yeni yapılacak ya da mevcut binalarda ısı yalıtımı yapılmalı ve merkezi ısıtma sistemlerinin kullanılması teşvik edilmelidir.”

OSB’de arıtma tesisleri eksik
İzmir’deki çevre sorunlarının gözler önüne serildiği bakanlık raporunda kentte 13 adet Organize Sanayi Bölgesi (OSB) olduğu, ancak bir OSB’nin henüz faal olmadığı, faaliyette olan OSB’lerden sadece 7’sinde atık su arıtma tesisi bulunduğu bilgisi de yer alırken, “Organize Sanayi Bölgesi belediye kanalizasyon sistemine bağlıdır. Bunun dışında 4 adet organize sanayi bölgesinde ise henüz çok az sayıda işletme faaliyete geçmiş olup, atık sular fosseptikte toplanarak, vidanjör vasıtasıyla atık su arıtma tesislerine taşınmaktadır.” denildi.

Çöp sorunu devam ediyor
İzmir için tespit edilen kirlilik yüküne ilişkin dikkat çeken sorunlardan birinin düzensiz depolama alanları olduğu da rapordan yansırken, şu saptamalar sıralandı: “Köyden kente göçlerle birlikte yoğun ve plansız yapılaşma neticesi diğer büyük şehirlerimizde olduğu gibi İzmir’de de atıkların geri kazanımı etkin bir şekilde yapılmamakta olup bertaraf konusunda da uygun alan kalmamıştır.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

(Fotoğraf: AA)

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X