Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesinde 5 Yıllık Rötar 1

Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesinde 5 Yıllık Rötar

415 İzlenme

İktidarın Türkiye’yi hızlı trenle Avrupa’ya bağlayacağı vaadiyle başlatılan Halkalı-Kapıkule hızlı tren projesinin temeli Eylül 2019’da atıldı. Nisan 2020’de projeyi ziyaret eden dönemin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, hattın 2023’te hizmete gireceğini öne sürdü.

2023’ün bitmesine karşın hızlı tren hâlâ faaliyete geçmedi. 17 Ocak 2024’te incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, projenin 153 kilometrelik Çerkezköy-Kapıkule kısmının 2025’te, tamamının ise 2028’te faaliyete geçmiş olacağını söyledi.

Cumhuriyet’ten Sena Yaşar’ın haberine göre; Cumhurbaşkanlığı’nın yayımladığı yatırım programı ise bakanları yalanladı. “2023 Yılı Yatırım Programı”nda, projenin 2025 itibarıyla tamamlanacağı belirtiliyordu. Ancak “2024 Yılı Yatırım Programı”nda projenin, tüm kısımlarıyla birlikte 2027’de tamamlanacağı öngörüldü. Başka bir ifadeyle ne bakanların ne de yatırım programlarının öngördüğü tarihler birbirini tuttu. İki bakan arasındaki tarih sapması ise beş yılı buldu.

Projenin maliyeti ise yıl geçtikçe katlanıyor. 2019’a ilişkin yatırım programında projenin toplam maliyeti 7.4 milyar lira olarak öngörülürken 2024 itibarıyla projenin toplam tutarı, 35.9 milyar liraya çıktı.

Yurttaşların yıllardır hızlı tren hattının açılmasını beklediğini vurgulayan CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, “Her gelen bakan, projeyle ilgili farklı bir tarih taahhüdünde bulunuyor. Ne tesadüftür ki bu tarihlerin olduğu yıllar, aynı zamanda genel seçimlerin olduğu yıllar. Yani iktidar, halkın vergileriyle yapılan yatırımlar için hayal satıyor. Bununla da yetinmiyor, bunu seçim yatırımına dönüştürüyor.” dedi. Yazgan, konuyu Meclis’e de taşıdı ve Bakan Uraloğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X