Hacıosman Bayırı’nın Yapılaşmaya Açılmasına Mahkeme ‘Dur’ Dedi 1

Hacıosman Bayırı’nın Yapılaşmaya Açılmasına Mahkeme ‘Dur’ Dedi

260 İzlenme

İstanbul Sarıyer’deki Hacıosman Bayırı ve yakın çevresinin doğal sit alanı statüsü, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın “oluruyla” 7 Eylül 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan bir ilanla değiştirilmişti. Bu kararla birlikte tamamı sit alanı olan Hacıosman Bayırı ve çevresindeki alanların bir kısmının statüsü “nitelikli doğal koruma alanı” bir kısmı da “sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım” alanına dönüştürüldü.

Cumhuriyet’ten Cengiz Karagöz’ün haberine göre; Bakanlığın tepki çeken bu kararını Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi yargıya taşıdı. İstanbul 12. İdare Mahkemesi, bakanlığın tartışmalı kararını iptal etti. Mahkemenin verdiği kararda, bakanlığın söz konusu kararıyla birlikte bölgedeki yapılaşmanın artmasının kaçınılmaz olduğunu, bu durumun çevre politikalarıyla gerçekleştirilmek istenen doğayı ve yaban hayatı koruma ilkelerine aykırı olduğuna vurgu yapıldı.

Mahkeme kararında, Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu’nun (ETBAR) hazırlık aşamasında Hacıosman Bayırı ve çevresine şubat, nisan, mayıs ve Ağustos aylarında çıkılarak en az ardışık dört mevsim inceleme yapılması gerektiği kuralına uyulmadığına dikkat çekildi.

Ayrıca ETBAR’ın biçim ve içerik olarak sit statü sınırlarını tanımlamaya imkân verebilecek bilimsel yeterlilikle olmadığına karar veren mahkeme, bakanlığın yaptığı sit değişikliğinin de bilimsel temelden yoksun olduğuna dikkat çekti.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X