Günçalı Köylüleri Maden İstemiyor 1

Günçalı Köylüleri Maden İstemiyor

225 İzlenme

Tokat Günçalı, Killik ve Çayören köylerinde yapılmak istenen maden arama faaliyetlerine bölge halkı tepki gösterdi. Maden aramasının durdurulması ve bunun için hukuki yollara başvuracaklarını belirten köylüler “Toprağımızdan elinizi çekin” dedi.

BirGün’den Sibel Bahçetepe’nin haberine göre; sanatçılar da maden çalışmasının yapılacağı bölgenin Aleviler için kutsal sayıldığını belirterek, sosyal medyadan “Maden arama adı altında doğa katlediliyor. İnanç merkezindeki maden aramasına hayır!” diyerek kampanya başlattı.

Maden şirketi, 14 Mayıs seçim sabahı ekipman ve sondaj makineleriyle Günçalı Köyü’ne giderek kazı işlemi başlatmak istedi. Bu durum halkın tepkisine neden oldu. Birçok maden çeşidi için arama yapılacağını öğrenen yöre halkı, köy dernekleri bir araya gelerek toplantılar düzenledi.

İstanbul Sarıgazi’deki Tokat Dernekler Federasyonu binası önünde de önceki gün 95 köy derneğinin katılımıyla düzenlenen toplantıda “Çevre talanına hayır”, “Köylerimiz bizimdir”, “Çal Baba’ya dokunma” yazılı döviz ve pankartlar açıldı. Yöre halkı, önümüzdeki günlerden İstanbul’dan Tokat’a giderek büyük bir protesto düzenleyeceklerini de kaydetti.

Günçalı Köyü Çevre Komisyonu Yöneticisi Bahadır Sarıyaprak, yaptığı açıklamada, “Maden şirketi, seçim günü ekipmanlarını köy meydanına indirdi. Bizim o ana kadar hiçbir şeyden haberimiz yoktu. Hatta makinalar çalışma sahalarına götürülene kadar kimsenin böyle bir madenden haberi dahi yoktu” diye konuştu. Sarıyaprak, köylerinde maden araması istemediklerini söyledi.

Maden şirketinin, seçim sabahı köye girmek istediğini, ancak bölgede yaşayan halkın tepkisi üzerine geri çekildiğini belirten Sarıyaprak, şöyle devam etti: “Sondaj çalışmalarının tekrar başlaması halinde el değmemiş doğamızın bütünlüğü bozulacaktır. Maden arama ruhsat sahasında, Günçalı, Killik, Çayören, Güzelce, Kervansaray, Yatmış köyleri ile bu köyleri çevreleyen geniş ormanlık alanların yanı sıra ruhsat sahasına çok yakın bir bölgede akarsular, baraj ve göletler bulunmaktadır. Altın veya diğer kıymetli madenlerin bulunması, proje aşamasına geçilmesi halinde, ruhsat sahası içerisindeki ormanlık alanda yer alan Çal Baba İnanç Merkezi’nde ve etrafında devasa çukurlar açılacak, ağır metaller ihtiva eden pasa yığınları meydana gelecektir. Köyümüzün üzerindeki orman da bizim inanç merkezimiz. Her yıl otobüslerle farklı illerden insanlar gidip şenliklere katılıyor. Biz maden istemiyoruz, köyümüze sokmayacağız. Yürütmenin durdurulması ve maden arama ruhsatının iptali için tüm yasal yollara başvuracağız.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X