Göcekliler Koyların Yapılaşmaya Açılmasına İsyan Etti 1

Göcekliler Koyların Yapılaşmaya Açılmasına İsyan Etti

305 İzlenme

Muğla’nın Fethiye ilçesinin koylarıyla dünyaca ünlü Göcek Mahallesi’ndeki Osmanağa Koyu’nun kiralanarak yapılaşmaya açılmasına Göcek Halk Meclisi ve STK temsilcilerince protesto edildi.

Sözcü’den Mustafa Sarıipek’in haberine göre; çevreci gruplar adına yapılan ortak açıklamayı okuyan Yeşim Ukan, Fethiye-Dalaman koylarındaki yapılaşma girişimlerinin son yıllarda artarak devam ettiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Muğla Çevre Vakfı Turizm Ticaret Anonim Şirketi’ne (MUÇEV) verilen koylar, MUÇEV tarafından da farklı şirketlere kiralanmış ve kiralanan bu koylarda hayata geçirilmek istenen talan projeleri teker teker karşımıza çıkmaya başlamıştır.

MUÇEV tarafından yapılan kiralamalar sonucu bu koyları/kıyıları kiralayan şirketlerden, Osmanağa Koyu’nu kiralayan Hasay Emlak İnşaat Turizm Ltd. şirketine yakın geçmişte, tesis yapımına başlamak üzere Fethiye Belediyesi’nden Yapı Ruhsatı verildiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Aynı şekilde, İnceburun’da planlanan proje için de yapı ruhsatı verilmiştir. Doğamızı ve yaşam alanlarımızı korumak için bitmeyen bir mücadele içinde olan bizler, doğal varlıklarımızı işgal ve talan etme üzerine kurulu projelere izin verilmesini üzülerek ve endişeyle takip ediyoruz.

1. ve 3. seviye Doğal Sit Alanı olarak belirlenen bu koylarda yapılaşmanın önünün açılması çok büyük riskler barındırmaktadır. Bakanlık tarafından başlatılan ve halen devam eden, Göcek Fethiye Özel Çevre Koruma Bölgesi çalışmaları tamamlanmadan ve bölgeye ait ÖÇK raporu oluşturulmadan yapılacak kiralamalar ve inşaat faaliyetleri geri dönülmez tahribatlara yol açacaktır.”

“Koylarımız rant uğruna birer birer feda edilmektedir”
“Koylarımız rant uğruna birer birer feda edilmektedir” denilen açıklamada, “Bugün Osmanağa Koyu’nda yapılmak istenen tesis için verilen yapı ruhsatı yarın diğer koylardaki kiralamalar için de bir emsal oluşturacaktır. Bütün bu risklerin önüne geçmek ve Fethiye-Dalaman koylarında ortak bir çözüme ulaşmak amacıyla, bölgedeki tüm paydaşlar ile Bakanlık yetkililerinin en kısa zamanda bir araya gelmesi en doğru davranış olacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X