Ebrar Sitesi için Adalet Nöbeti 1

Ebrar Sitesi için Adalet Nöbeti

381 İzlenme
0

6 Şubat depremlerinin sembollerinden biri de Kahramanmaraş’ta bulunan Ebrar Sitesi oldu. Depremde Ebrar Sitesi’nin neredeyse tamamı yerle bir oldu ve 1400’e yakın insan hayatını kaybetti. 22 bloktan oluşan sitenin yıkılma nedenlerinin incelendiği bilirkişi raporunda, depremde tamamen çöken binaların enkazının hızla kaldırılması nedeniyle en kritik tespitler yapılamadı. Kolonların ve taşıyıcı sistemlerin kesilip kesilmediğine dair tespit yapılamadığı kaydedilen raporda, bölgedeki zemin sıvılaşması ise araştırılmamıştı.

BirGün’den Kayhan Ayhan’ın haberine göre; Ebrar Sitesi aileleri rapora itirazda bulundu. Enkazdan alınmayan eksik örneklerin tamamlanmasını isteyen Ebrar Sitesi aileleri, zemin etüdünün incelenmesini ve bölgedeki sıvılaşmanın tespit edilerek soruşturma dosyasına eklenmesi talep etti. Aileler bilirkişi raporunun ardından bir Adalet Nöbeti başlattı.

Yakınlarını kaybeden Muhammed Taner, “Sahip olduğu her şeyi kaybetmiş aileler adına konuşuyorum” diyerek, “Bizler deprem sonrası delillerin yok edilmesi nedeniyle adalet mücadelemizi başlattık. Açılan kamu davalarının haksız ve adaletsiz bir şekilde karara bağlanmasının önüne geçmek istiyoruz. Sorumlu kişilerin yargılanma sürecinde adalet sağlayanların ne yazık ki kalbinin karardığını görmüş olduk. Acılar içerisinde hak ve adalet bekleyenler için, sevdiklerini kefensiz toprağa verenlerin temsilcileri olarak adalet arıyoruz. Adaletin iki yüzü vardır. Birisi karanlık birisi aydınlık. Bizler adaletin karanlık tarafında kaldık. Bu depremde canı yanmamışların vicdanı sessizliğe bürünmüştür. Bundan sonra hak ve adalet arayışımız birlikte ve düzenli olarak her ay toplanarak mücadelemize devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

Yorum Ekleyin

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X