Depremzedelere Yapılan ‘Kira Yardımı’ Geri İstendi 1

Depremzedelere Yapılan ‘Kira Yardımı’ Geri İstendi

215 İzlenme

Elazığ Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, 2020 yılında Sivrice merkezli 6,8’lik deprem sonrasında depremzedelere yapılan kira yardımlarında hata yapıldığını ve fazladan para yardımı yapıldığını iddia ederek depremzedelerden faiziyle beraber toplam 7 bin 605 lira geri ödenmesini istedi.

Sözcü’den Evren Demirdaş’ın haberine göre; Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından depremzede bir vatandaşa gelen yazılı tebligatta kira yardımında 6 bin liranın fazladan yapıldığı iddia edilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Mustafapaşa Mahallesi Kentsel Dönüşüm alanında yer alan taşınmazla ilgili 6306 Sayılı Kanun kapsamında yürütülen kentsel dönüşüm uygulaması çerçevesinde, bugüne kadar almış olduğunuz kira yardımı ödemesiyle ilgili yapılan incelemelerde, bu ödemenin 6 bin TL’lik kısmının sehven fazla ödendiği tespit edilmiştir.

Bu bağlamda ‘Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı Yönetmeliği’ Md.7/2 ile ‘Bakanlığımız Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü Kira Yardımı Kılavuzu’ Md.11/12 hükümleri gereğince; tarafınıza fazladan ödenen ve aşağıdaki dökümü yapılan ana para ve buna ilişkin faiz tutarı olan 7 bin 605 lira en genç 31/01/2023 tarihine kadar belirtilen hesap numarasına ödenmesi ve dekontunun  müdürlüğümüze teslim edilmesi gerekmektedir. Belirtilen tarihe kadar ödeme yapılmaması ve dekontunun müdürlüğümüze ulaşmaması durumunda, dökümü yapılan alacağın tahsilinin yasal yollardan sağlanacağı hususunda gereğini ve bilgilerinizi rica ederim.”

Depremzedelere yapılan kira yardımının faiziyle birlikte geri istenmesine tepki gösteren CHP Elazığ İl Başkanı Coşkun Çağlar Duran, “Elazığ’da 2020 yılında meydana gelen büyük deprem sonrasında depremzedelerin mağduriyetleri halen sonlanmamışken şimdi de depremzedelere başka mağduriyetler yükleniyor. Skandal taleple ilgili gerekli idari başvurularımızı yaptık. Gelecek cevap doğrultusunda bu haksız talepleri yargıya taşıyacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın.” ifadelerini kullandı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X