Cumhurbaşkanına İmar Affı Tepkisi 1

Cumhurbaşkanına İmar Affı Tepkisi

367 İzlenme

Türkiye’yi sarsan 6 Şubat depremlerinin ardından tartışmaya açılan konuların başında 2018 yılında çıkarılan imar barışı geliyor. AKP iktidarının 2018 yılında çıkardığı “İmar Barışı” uygulamasıyla Türkiye genelinde 3 milyon 152 bin kaçak yapı yasal hale getirildi. Depremin vurduğu kentlerde toplam 294 bin 166 kaçak binaya imar barışı kapsamında yapı kayıt belgesi düzenlendi. İstanbul’da da 318 bin kaçak konut imar barışından yararlandı.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; depremden önce afetin yerle bir ettiği kentlerde gerçekleştirdiği mitinglerde imar barışını vatandaşlara müjde olarak duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı bir TV programında yaptığı, “Yok imar affıydı, yok şuydu, yok buydu filan falan artık düşünemeyiz. Çünkü düşünmeye kalırsak şu andaki depremde yaşadıklarımızla karşı karşıya kalıyoruz.” açıklaması tepki çekti.

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Doç. Dr. Pelin Pınar Giritlioğlu, 1948’den bu yana 25 imar affı çıkarıldığını belirterek, “İmar afları, AKP iktidarının da hep gündemindeydi. Erdoğan başbakanken 2003 yılında hazine arazilerinin satışının önünü açan orman vasfını kaybetmiş alanların satışa sunulacağını duyurmuştu. 2012’de çıkardıkları yasa ile bunu gerçekleştirdiler. Toplanan paranın kentsel dönüşüme kullanacağı söylenmişti. 2018’de de torba yasa ile imar barışı adıyla yeni bir imar affı çıkardılar.” diye konuştu.

“İmar affına karşı çıkanları vatan haini ilan ettiler”
İmar barışına meslek odaları olarak itiraz ettiklerini hatırlatan Giritlioğlu tepkisini şöyle dile getirdi: “İmar affı ihanettir, cinayettir dedik. Erdoğan o dönemde imar affına karşı çıkanları vatan haini, terörist, bölücü ilan etti. İmar affını meşrulaştırmak için o dönemin bakanları ‘vatandaşın kanayan yarası, hak sahiplerine hakkını veriyoruz, bu bir reformdur’ dediler. Binlerce canın yok olduğu deprem bölgesindeki kentlerde bu imar affı müjde gibi anlatıldı. Reklam filmleri çekildi. Bakan Kurum ‘imar affında hedefe ulaştık’ dedi. Devletin kasasına 25 milyar TL’ye yakın para girdiğini açıkladı. Bunların müjde olmadığını o zaman söyledik. Bugüne kadar imar aflarını çıkaran, müjdeleyen, imar aflarına karşı çıkanları suçlayan iktidar bugün sanki bunları kendi yapmamış gibi ‘bir daha imar affı yok’ diyor. Bu bir oyun, şaka değil. Bir daha yapmayacağım demekle suçların üzeri örtülemez. İmar affı bir suçtur, ihanettir, cinayettir. Bunun hesabı ‘bir daha yapmayacağız’ diyerek örtülemez. Bunların hesabının verilmesi gerekiyor.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

X
X