Bilecik’te Tarım Arazisine Yapılacak OSB Projesine Tepkiler Sürüyor 1

Bilecik’te Tarım Arazisine Yapılacak OSB Projesine Tepkiler Sürüyor

237 İzlenme

Bilecik İl Özel İdaresi tarafından yapılmak istenen 78 milyon 128 bin 113 TL değerindeki projeye Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Aralık 2022’de “çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) olumlu” kararı verildi.

Cumhuriyet’ten Şeyda Öztürk’ün haberine göre; yaklaşık 600 bin metrekarelik tarım alanlarını etkileyecek projenin iptal edilmesini isteyen Gölpazarı Çevre Koruma Derneği ve yurttaşlar, Sakarya 2. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Davaya Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) da müdahil oldu.

“Ziraat mühendisi yok”
Davanın avukatlığını üstlenen avukat Ceren Koçak, “Alternatif alan araştırmasının yapılmadığı, proje sahasının 1. derece deprem bölgesi olduğu ve söz konusu işlemin tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgeleri yönetmeliğine açıkça aykırı olduğu ortada. Proje alanı tamamen tarım arazisi olmasına karşın ÇED raporunu hazırlayan ekipte ziraat mühendislerinin bulunmaması da bir eksiklik. Bu durum, raporda tarıma ilişkin yapılan açıklamaların uzman görüşünden ne kadar uzak olduğunu göstermekte.” diye konuştu.

TMMOB ZMO Başkanı Baki Remzi Suiçmez ise, “Köylülerin talebi üzerine davaya müdahil olduk. Aslında bakıldığında ZMO olarak Gıda İhtisas OSB’ye karşı çıkmamız mantıksız. Ürünlerin işlenip değer kazanması bizim de amacımız. Ancak böyle bir OSB’nin korunması gereken tarım alanlarına yapılması son derece yanlış. Proje yerinin yanlış olduğu konusunda hemfikiriz. Sürecin takipçisi olacağız.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X