Ayasofya'da Çatlak Tespit Edilen Minarede Çalışma 1

Ayasofya’da Çatlak Tespit Edilen Minarede Çalışma

350 İzlenme

Ayasofya’da başlatılan restorasyon çalışmalarına devam ediyor. Tarihi caminin Topkapı Sarayı’na bakan bölümünde yer alan II.Bayezid Minaresi‘nin en üst bölümünden, alt bölümüne kadar çelik iskele ve yapılar kurulduğu görüldü.

DHA’da yer alan habere göre; Ayasofya restorasyonu Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Fırat Diker çalışmayla ilgili şöyle konuştu:

“Önünde bulunduğumuz minare Ayasofya’nın dört minaresinden bir tanesi. Dört minare arasında en çok yapısal zafiyeti bulunması sebebiyle onarım öncelikle II. Bayezid Minaresi’nde başladı. İlk etapta külahtan itibaren şerefe kısmına kadar taşların sökülmesi gündeme gelecek. Zira mevcut bahsetmiş olduğumuz çatlakların sebebi deprem kaynaklı da korozyon kaynaklı da olabilir. Korozyon derken, minarenin yapıtaşlarını birbirine bağlayan kenet ve zıvanaların, zaman içerisinde paslanması sonrasında hacimlerinin büyümesi neticesinde taşları çatlatması söz konusu olabiliyor. Ondan ötürü de sorunun deprem mi malzeme mi kaynaklı olduğunu anlamak için kısmi bir söküm yapılacak. Sonrasında olabilecek en uygun müdahaleyle II. Bayezid Minaresi restore edilmiş olacak. Sonra da sıra diğer minarelere gelecek. Her minarenin malzeme ve mimari özellikleri birbirinden farklı olduğu için her biri kendine özgü müdahale yöntemleri içeriyor.”

“İskeleyle beraber giriş kapısı da sökülecek, tamamı geçici”
Diker, çelik iskele ve ziyaretçi giriş kapısıyla ilgili ise, “Bu tür onarımlarda acele edilmesi söz konusu olmaz. Öncellikle sorunun menşei anlaşıldıktan sonra ona en uygun müdahale yöntemi belirlenecek.

İskeleyle beraber alttaki giriş unsuru da restorasyonun bir parçası, minarenin restorasyonu tamamlandıktan sonra iskeleyle beraber giriş kapısı da sökülecek. Tamamı geçici. Zaten buraya ne yapılırsa yapılsın hiçbir şey buraya yakışmaz. Minarede yapılan işlemler sırasında, aşağı düşebilecek herhangi bir parçanın ziyaretçilerin can güvenliğini etkilememesi için düşünülmüş bir şey bu. Herhangi bir kalıcı bir tarafı yok. Bunu ancak iskelenin bir parçası olarak görmek lazım sonrasında sökülecek.” dedi.

Diker, “Bu daha restorasyonun çok küçük bir aşaması. Minareler, biliyorsunuz sonraki Osmanlı ilaveleri. Yapısal zafiyetler hem kendileri hem de yapının kendisi için sorun arz etmemesi adına öncelik bunlara verilmiş durumda. Bunlarla birlikte yapının kendi bünyesine de dış cephesine de kubbelerine de sirayet edecek restorasyon.” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X