Akkök Holding, Alman Deresi Parkında Dönüşüme İmza Attı 1

Akkök Holding, Alman Deresi Parkında Dönüşüme İmza Attı

236 İzlenme

Akkök Holding, Beşiktaş’ın en çok ziyaret edilen parklarından Alman Deresi yürüyüş parkurunda kamusal alan dönüşüm projesi başlattı. Holding’in, Beşiktaş Belediyesi ve Onaranlar Kulübü iş birliğinde hayata geçirdiği proje ile parktaki basketbol sahası ve çevresi tamamen yenilendi. Dönüştürülen mekanlar, açılış töreni ve etkinliklerle İstanbulluların hizmetine sunuldu.

Gün boyu DJ performansının eşlik ettiği etkinlik renkli anlara sahne oldu. Orkun Kargöz ile Onaran Yoga ve güne merhaba aktivitesiyle başlayan açılış, parka bırakılmak üzere kuş yuvası yapımı atölyesiyle devam etti. Ödüllü basketbol yarışmasında ise ziyaretçiler keyifli oyunlarla eğlenirken sürpriz hediyeler kazanmanın mutluluğunu yaşadı. Törene katılan ünlü basketbolcu Sinan Güler de basketbol severlerle bir araya gelerek yarışmacılara potada taktikler verdi.  

“Kamusal alanları sürdürülebilirlik anlayışıyla dönüştürmek çok değerli”
Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Polat, yaptığı açıklamada “Beşiktaş Festivalimizin yapıldığı Cüneyt Arkın Sanatçılar Parkımızın içerisindeki Alman Deresi Yürüyüş parkurumuzda bulunan, artık işlevini yitirmeye başlamış bir alana Akkök Holding ve Onaranlar Kulübü iş birliği ile yeni bir ‘Hareket ve Topluluk Alanı’ kazandırdık. Burada saha zemin uygulamaları ve parktaki basketbol sahası ile çevresi tamamen yenilendi. Kolektif ve sürdürülebilir bir yaklaşım gözeterek tasarlanan yeni alanımızı tüm komşularımızın kullanımına açtık. Akkök Holding yönetimine ve Onaranlar Kulübü’ne Beşiktaş’ın kent kültürüne sağladıkları dönüşüm için teşekkür ediyorum“ dedi.

Akkök Holding, Alman Deresi Parkında Dönüşüme İmza Attı 2

Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü ise İstanbul’un önemli yeşil alanlarından birini sürdürülebilirlik anlayışıyla yenilemekten mutlu olduklarını söyledi. Onaranlar Kulübü ile başlayan iş birliği kapsamında kente değer katacak yeni dönüşüm projeleri üzerinde çalıştıklarını dile getiren Dördüncü, “70 yıllık birikimimiz ve tecrübemizle Akkök Holding olarak kurulduğumuz günden bu yana sürdürülebilirlik idealini benimsiyoruz. Bu doğrultuda hem çevremiz hem de toplumumuz için üstümüze düşen sorumlulukları yerine getirmeye daima öncelik veriyoruz. Dünyanın en güzel şehirlerinden İstanbul’un kamusal alanlarını, doğa dostu bir yaklaşımla yenileyip kentte yaşayanların hizmete sunmak çok değerli. Tüm paydaşlarımız için uzun vadeli değer yaratma amacıyla önümüzdeki günlerde de kentimizin ortak kullanımdaki farklı mekanlarını sürdürülebilirlik düşüncesiyle dönüştüreceğiz. Alman Deresi yürüyüş parkurunda başlayan iş birliğimizdeki destekleri için Beşiktaş Belediyesi ve Onaranlar Kulübü’ne teşekkür ederiz” dedi.

İnsan ve mekân diyalogu tasarıma yansıtıldı
Parka kimlik kazandırma hedefiyle yürütülen projede kent mobilyası tasarımları ve saha zemin uygulamalarına başvuruldu. Bu kapsamda parktaki basketbol sahasının zeminine illüstrasyon tekniğiyle “diyalog” temalı hikâye aktarıldı. Ana hikâye, zeminde başlayıp çeşitli yüzeylere doodle ve lekelerle taşan bir şekilde tasarlandı. Basketbol sahasının yanındaki mekânda ise ana hikâye çerçevesinde, insanların birbirleriyle ve mekanla olan diyaloglarına hareket, dinlenme, izleme, yaratıcılık ve oyun temaları üzerinden yaklaşan bir topluluk alanı anlayışıyla kentsel mobilyalar tasarlandı. Böylelikle kolektif ve gözlemci bir anlayışla insanların hem kendileri hem de çevreleriyle bağlarını geliştirmeyi amaçlayan topluluk alanları oluşturuldu.

Proje Künyesi

Tarih: Eylül 2022
Proje Yeri: Beşiktaş – Alman Deresi Yürüyüş Parkı
Kategori: Kamusal Alan Müdahalesi
Proje Yürütücüsü: Onaranlar Kulübü
Proje Yöneticisi: Ufuk Emin Akengin, Aytekin Gezici
Üretim ve Şantiye Yöneticisi: Cansu Gaytancıoğlu
Proje Asistanları: Hera Akçay, Mervan Önen
Kurumsal İletişim: Doğukan Güngör, Mervenaz Çiçekdiken
Mobilya Tasarımları: Kemal Atlıoğlu
Zemin Grafik Tasarımı ve Görsel İletişim: Uğur Acil
Mobilya Üretimleri: Karakalem Design
Saha Zemin Boyama: Bilgili İnşaat
Fotoğraf ve Video Çekimi: Flashbang Productions

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?

aralık, 2022

10mar(mar 10)00:0004ara(ara 4)00:00İo’nun Yeni Sesi

31mar00:0031ara00:00Locus Solus

23may(may 23)00:0029oca(oca 29)00:00Arter'den İki Yeni Sergi

11agu(agu 11)00:0020oca(oca 20)00:005. UIA Mimarlık ve Çocuk Altın Küp Ödülleri

18agu(agu 18)00:0002şub(şub 2)00:00Design Educates Awards 2023

29agu(agu 29)00:0007şub(şub 7)00:00eVolo 2023 Skyscraper Competition

10eyl00:0010ara00:00İMALAT-HANE Yeni Sezonu İki Yeni Sergiyle Karşılıyor

13eyl(eyl 13)00:0029oca(oca 29)00:00“Yaşayan Pramit” Eseri Yaşam Döngüsüne Başladı

13eyl(eyl 13)00:0004ara(ara 4)00:00Sessiz Yankılar: Notre-Dame

14eyl(eyl 14)00:0012şub(şub 12)00:00Ben Kimse. Sen de mi Kimsesin?

X
X