4,5 Milyon İstanbulluya Hizmet Edecek Proje Tamamlandı 1

4,5 Milyon İstanbulluya Hizmet Edecek Proje Tamamlandı

186 İzlenme

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, yapımı tamamlanan Ömerli-Dudullu Ek İçme Suyu İsale Hattı ve Su Dağıtım Sistemi‘nin açılışına katıldı.

Sözcü’de yer alan habere göre; Sancaktepe, Ümraniye, Ataşehir, Kadıköy, Üsküdar, Fatih, Zeytinburnu ve Bahçelievler ilçelerindeki arıza ve bakımlarda yaşanan sorunları ortadan kaldıracak isale hattının resmi açılışında konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “150 Günde 150 Proje” maratonunda her biri İstanbul’un lehine akıl ve bilimsel tabanda geliştirilen projeleri hayata geçirildiği söyledi.

Süreci iyi analiz edilmiş, maliyetleri ve finansmanından ihalesine ve sürecin sonraki takibi, denetimi ve sona erdirilişiyle beraber bütüncül bir biçimde şehrin sorunlarını ele aldıklarını belirten İmamoğlu, “Süreç başlangıçlarında vatandaşlarımızın taleplerini alıyoruz. Sosyal faydayı maksimum gözeten ve doğru yatırım anlamında da hareket eden bir anlayışla yol yürüyoruz. Günü kurtarma odaklı değil. İçerisinde seçime endeksli bir hareket yapalım kaygısı yok. Gözünü boyayalım anlayışı da yok. Artı devamlılık kaidesi içerisinde görev kime nasip olursa olsun başlangıcından bitimine yani bir sonraki, bayrak devredeceğimiz ana kadar süreci mutlak şeffaf bir biçimde yönetiyoruz. Muamma, bilinmez hiçbir tarafı olmayan anlayışla yürütüyoruz. Bir proje kavramına böyle bakıyoruz. Dolayısıyla bugün yaptığımız açılış tam da böyle bir hizmetin tarifi.”

Ortada işe yaramayan beton gövde var
Törende CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel ve CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ı ağırlayan İBB Başkanı İmamoğlu, konuklarına çözümsüzlüğe mahkum edilen Melen Projesi’nin TBMM gündeminde yer alması için çağrı yaptı.

2016 yılında tamamlanacağı gün ve saat verilerek ilan edilen Melen hakkında 6 yıl geçmesine rağmen adım atılmadığını paylaştı. Kurmaylarıyla birlikte Melen’e yaptığı inceleme gezisini anımsatan İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Bu süreçte anladık ki Sayın Cumhurbaşkanı’nın bundan haberi dahi yoktu. Çünkü daha sonrasında, acele bir süreç tarifiyle Şubat 2020’de tekrar ihalesi yapıldı. Ek bir bütçeyle çatlakların giderilmesiyle ilgili bir süreç belirlendi. Ama biz o zaman dahi aldığımız bir takım tekniklerde hazırlanan projenin yetersiz ve sorunu çözümleyemeyeceği konusunda ciddi uyarılar yaptık. Hatta biz bu uyarıları Devlet Su İşleri hatta o dönemin Tarım Orman Bakanı’na ve ilgili kişilere, kurumlara ilettik. Sadece ben değil. O dönem görev yapan Genel Müdür arkadaşımız defalarca yine Genel Müdür Yardımcısı arkadaşlarıyla beraber gidip gelmelerine rağmen bu uyarılar dikkate alınmadı.

İhale yapıldı. İhale yapıldıktan bugüne yaklaşık bir, bir buçuk ay önce ne yazık ki Genel Müdürümüz beni ihalenin feshedildiği ile ilgili uyardı. Görülüyor ki iki sene sürecinde -genelge gereği yüzde 15’i aşamayan müteahhitlerin fesih yetkisi verildi biliyorsunuz tek taraflı – görülüyor ki iki senede yüzde 15 bile aşılamamış. Çünkü daha önce aldığımız duyumlarda ne yazık ki ne yapılacağını tam bilemeyen projenin yetersiz olduğu, hatta bu konuda müteahhitin de birkaç kez kurumu yardığı yani o dönemdeki işe alan duyumları tarafımıza iletildi. Baktığınızda nasıl hesaplanır bilmiyorum ama şu anda şu anda belki de 10 milyara yakın. Ortada işe yaramayan beton gövde var.”

“2071’e kadar çözdük denilen Melen şu tam bir muamma”
Melen Havzası’nda atık su toplama ve deşarj öncesinde de arıtma sürecini üstlendiklerini söyleyen İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı: “2016’da şu gün şu saatte biteceği söylenen proje için 2019 seçimlerinden önce Sayın Cumhurbaşkanı İstanbul’da bu şehrin 2071’e kadar su sorununu çözdük demişti. 2071′ kadar su sorununu çözdük denilen Melen Barajı şu anda bir muamma. Bunun hangi usulle bilemiyorum ama en üst seviyede biz zaten sorguluyoruz. Hatta bununla ilgili arkadaşlarım hukuki bir süreci hazırlıyorlar şu anda. Çünkü sonrasında mukavele gereği buradaki tesis İBB’ye devredilecek. Biz İstanbul halkı olarak devletimize parasını ödeyeceğiz.”

Hukuki süreç hazırlıyoruz
Sürecin proje kavramının sınıfta kaldığının acı neticesi olduğun kaydeden İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun sorgulanması meclis seviyesinde tartışılmasının ve sonuca bağlanmasının önemli bir husus olduğunun altını çizmek isterim. Baktığınızda geçmişini de dinlediğimde neredeyse belki 10 yılı aşkın süre önce başlanırken uzmanlar dinlenmemiş. Ortada yazılar belgeler var. O dönem bu işi yapan müteahhittin bu yanlış bir metot tercihidir diye yazısı olmasına rağmen ‘devam et kardeşim’ denmiş. Dolayısıyla müteahhit bitirdiği işten dolayı suçlanamıyor bile. Çünkü uyarmış. O çatlaklar vesaire bir imalat hatası da değil. Yani uyarmış müteahhit. Bu kadar acı.”

Başka kavramlarla süreci yönetirseniz İstanbul’a ihanet ettik dersiniz
En doğru kararı, kurum tecrübesinden faydalanarak ortak akılla alındığını söyleyen İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Siyasi bir sürece dair kent yaşamına dönük bir adım var ise evet orada irademizi ortaya koyarız. Örneğin İstanbul’un içme suyu kaynaklarını da tehlikeye ve tehdit altına alacak olan 136 milyon metrekarelik alanı heba edip 2 milyon nüfusa yol açacak olan Kanal İstanbul’a karşı çıkmak gibi.

Bu başka bir boyuttur. Ama diğer teknik hususlarda var olan arkadaşlarımızın deneyimine hürmet ederiz. Oradan çıkan ortak aklı da elimizdeki bütçeyle, finansmanla yol alarak yürütürüz. Bu kavramın ülke iradesinde ve idaresinde çok önemli. Altını çizmek istiyorum. İşte buna uymadığınız zaman önünüze çıkacak manzaranın adı fiyaskodur. Aynen Melen Barajı’nda yaşanan fiyasko gibi.

Dolayısıyla ranta odaklandığınızda, başka kavramlarla süreci yönetme anlayışına sahip olduğunuzda şehrinize öyle kalıcı zararlar verirsiniz ki yıllar sonra biz bu şehre ihanet ettik demek zorunda kalırsınız.”

Biz yağmurdan sonra değil önce çizme giyiyoruz
Konuşmanın ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel ve CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ kurdele kesimine davet eden İmamoğlu, “Şu anda arkadaşım son kaynağı atıyor. Bu işin şovu ama bu kadar şov yapalım. Biz yağmurdan sonra çizme giymiyoruz. Yağmurdan önce çizme giyiyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Bu tür hizmetlerimize devam edeceğiz. İstanbul’umuzun her noktasına hizmet edeceğiz. Açılışlarımız devam ediyor. Bizi izlemeye devam ediniz.” dedi.

eylül, 2022

( )H:i05eyl(eyl 5)00:00PUPA 5.0 Katılımcı Başvuruları Açıldı

24şub(şub 24)00:0017eki(eki 17)00:00Geçmiş ve Şimdinin Buluşması: Fotoğrafik Bir Keşif

10mar(mar 10)00:0004ara(ara 4)00:00İo’nun Yeni Sesi

25mar(mar 25)00:0015eyl(eyl 15)00:00Türkiye Ay Üsleri Ulusal Fikir Yarışması

31mar(mar 31)00:0030eyl(eyl 30)00:00Beyaz Baretin Kadrajı 4. Ödüllü Fotoğraf Sergisi: “Çıkar Telefonunu”

15nis01eylTARİH SİZE BAKIYOR Ara Güler Fotoğraflarında Arkeoloji

07may01eylInternational Graduation Projects Award 2022

10may(may 10)00:0009eyl(eyl 9)00:00Sürdürülebilir Geleceği Tasarla Mimari Fikir Yarışması 2022

16may(may 16)00:0027kas(kas 27)00:00Ölümsüz Yüzler

18may(may 18)00:0019eyl(eyl 19)00:00Arkitera Seyahat Bursu 2022

X
X