"30 Milyarlık Deprem Bağışı Kayıp" İddiası 1

“30 Milyarlık Deprem Bağışı Kayıp” İddiası

262 İzlenme
0

Televizyon kanallarının ortak yayınında toplanan ve 115 milyar 146 milyon lira olduğu açıklanan bağışla ilgili İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “85 milyar 697 milyon lira toplandı” bilgisi verdi. CHP Maraş Milletvekili Ali Öztunç, “Bakan Yerlikaya’nın verdiği cevaptan anlıyoruz ki 29 milyar 449 milyon liradan fazla bir tutar ortada yok. Nerede bu para?” diye sordu.

BirGün’den Oktay Evsen’in haberine göre; İçişleri Bakanı Yerlikaya, CHP Maraş Milletvekili Öztunç’un soru önergesini yanıtladı. 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremin ardından  televizyonların ortak yayınında toplanan yardımlarla ilgili Yerlikaya, 85 milyar 697 milyon 129 bin lira bağış toplandığını ve bu tutarın 57 milyar 553 milyon 23 bin lirasının deprem bölgesindeki afetzedelere hane başı ödeme, vefat yardımı, taşınma, kira ödemesi, çadır, konteyner, tuvalet, gıda ve hijyen kolisi alımları için kullanıldığını bildirdi.

Öztunç, Yerlikaya’nın 29 milyar 449 milyon lira daha eksik bir rakam açıkladığına dikkati çekerek şunları kaydetti: “Milyonlarca kişinin önüne çıkıp kişisel reklamlarını yapar gibi milyonlarca lira bağışladığını söyleyen isimler bu millete olan sorumluluklarını yerine getirdi mi getirmedi mi? Bu kişiler kimler? Mutlaka açıklanması lazım. Depremin üzerinden bile rant elde etmeye çalışılmak istendiğini düşünmek bile istemiyorum.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

Yorum Ekleyin
X
X