3 Okul Değiştiren Öğrenciler, Heyelan Korkusundan Kurtulamadı 1

3 Okul Değiştiren Öğrenciler, Heyelan Korkusundan Kurtulamadı

273 İzlenme

Trabzon’un Yomra ilçesine 43 kilometre uzaklıkta, Maden Mahallesinde, 7 mahallenin ortak kullandığı 4 katlı Maden Ortaokulu binası, çevresindeki yamaçta heyelan ve kaya düşme riskinin tespiti sonrası 2020 yılında, eğitim-öğretime kapatıldı.

DHA’da yer alan habere göre; okulda eğitim gören 150 öğrenci, servis uygulamasıyla sınır ilçe olan Arsin’deki 14 kilometre uzaklıktaki 3 katlı Başdurak Ortaokulu’na taşındı. 1 yıl burada eğitim gören öğrenciler, yol güzergahında heyelan ve kaya düşme riski nedeniyle mahallelerine 8 kilometre uzaklıktaki Yomra ilçesindeki 3 katlı Çamlıyurt İlk ve Ortaokulu’na nakledildi. Ancak bu kez de yeni okul yolunda irili ufaklı kaya düşmeleri oldu.

Okul yolunda heyelan korkuları süren öğrencilerin velileri, yamaçlarda çelik ağlarla önlem alınarak, çocuklarının ilk kapatılan okullarına geri dönmelerini istiyor.

‘Okul olmadığı için göç etmek zorunda kaldılar’
Mahalle muhtarı Şenol Sırtlı, mahallede okul olmadığı için insanların göç etmek zorunda kaldığını belirterek, şunları söyledi: “7 mahalle buradaki okulu kullanıyorduk. Yaklaşık 150 öğrencimiz var. Okul kapandığı dönem öğrenci sayımız 200’ün üzerindeydi. Birçok mahalleli, mahallede okul olmadığı için buradan şehir merkezine göç etmek zorunda kaldı.

Okul kapatılırken çevresinde güvenlik önlemleri alındıktan sonra yeniden açılacağı bize söylenmişti. Okulumuzu açmadılar, çevresinde bir önlem de almadılar. Mahallenin ilkokul çağındaki çocukları sabahın köründe kalkıp bozuk yollarda okula gidiyorlar.

Okul yolu hem uzak hem de sık sık heyelanlar oluyor. Yollar hem heyelan yüzünden hem de kış şartlarında sık sık kapandığı için çocuklarımız eğitim göremiyor. Biz mahalleli olarak iş makinesi ile buradaki yolu, kendi imkanlarımızla genişlettik. Elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Yeter ki mahallemizin okulu olsun. Çocuklarımız eğitim görebilsin”

3 Okul Değiştiren Öğrenciler, Heyelan Korkusundan Kurtulamadı 2

‘Okula varana kadar perişan oluyorlar’
Okul yolunun ilkokul çağındaki çocuklar için elverişli olmadığını söyleyen veli Yasemin Uzunoğlu da “Çocuklar kilometrelerce uzaklıktaki okullara araçlarla götürülüyor. Mecbur yaşıtlarından daha erken kalkıyor ve yola çıkıyorlar. Yollar bozuk. Çocuklarımız okula varana kadar perişan oluyorlar.

Girdikleri derslerden de bir şey anlayamıyorlar. Öğrenci geçmiş üçüncü sınıfa ama halen daha okuma yazma bilmiyor. Haftada 5 gün gitmesi gereken okula ancak 2 gün gidebiliyor. Çocuklar eğitim göremiyorlar. Okula gitmek istemiyorlar. Okulda hastalanıyor, başına bir sıkıntı geliyor, okul uzak olduğu için yanlarına gidemiyoruz. Biz mahallemizde bulunan okulumuzu geri istiyoruz.” diye konuştu.

3 Okul Değiştiren Öğrenciler, Heyelan Korkusundan Kurtulamadı 3

‘Çocuğumun eğitim hakkını geri istiyorum’
Yöre halkından 4 çocuk annesi Kıymet Ulus ise “Ben çocuklarımın okumasını istiyorum. Geçen yıl çocuklarım ancak 2 ay okula gidebildi. Çocuklarımızı bir okula gönderdiler. Çocuklar sabahları kalkıp okula gitmek istemiyor. Yol çok uzun. Taşımalı olduğu için de sürekli bir sıkıntı çıkıyor. Çocuklarımız hep yaşıtlarından geri kaldı. Ben çocuğumun eğitim hakkını geri istiyorum. Mahallemdeki okulum açılsın istiyorum.” dedi.

‘Okul yolu gerçekten tehlikeli’
Sekizinci sınıf öğrencisi Muhammet Ulus da  “Bu yıl lise sınavına gireceğim. Ama rakiplerimle mücadele etmem mümkün değil. Okula gidemiyoruz. Okul yolu gerçekten tehlikeli. Yollar bozuk. Servis araçları sık sık arıza yapıyor. Başka mahallelerin okullarına gittiğimiz için sınıflara sığmıyoruz. Okulumuzun açılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Öğrencilerden Kader Uzunoğlu da “Okul yolu çok uzak. Sabahları çok erken kalkıyoruz. Okula gidince zaten ders işleyecek takatimiz kalmıyor. Biz yanı başımızda bulunan okulumuzun açılmasını ve eşit şartlarda eğitim görmeyi istiyoruz.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden açıklama
Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü de yaşananlara ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Maden Ortaokulu’nun İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve müfettiş incelemesi raporları doğrultusunda kapatıldığı belirtilen açıklamada, “Trabzon Valiliğince kapatılan okuldaki öğrenciler Arsin Başdurak ilk ve ortaokuluna taşınmıştır. 2022-2023 eğitim yılı itibariyle de valiliğimiz onayı ile öğrenciler Yomra Çamlıyurt Mahallesi’nde bulunan Çamlıyurt İlk/Ortaokul binasına taşınmış eğitim öğretim burada devam etmektedir.” denildi.

Mahallede yeni okul için arayış
Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce, Yomra ilçesinde heyelan riski nedeniyle kapatılan okullardaki eğitim sürecine ilişkin yazılı açıklamada bulunuldu. Bölgede riskli alan dışında yeni okul yeri inşası için araştırmanın sürdürüldüğü belirtilen açıklamada, “AFAD ilgili bölgeyi renkli bölge ilan edince İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak okula herhangi bir şey yapılamıyor. Öğrenciler daha önceden taşındığı gibi bu yıl da Çamlıyurt İlkokulu ve Ortaokulu’na taşınıyor. Sayın valimizin bilgisi dâhilinde riskli alan dışında okul alanı yeri araştırılıyor. Başka bir yer alanı bulunduğunda yeni okul yapılabilecektir.” denildi.

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?

kasım, 2022

10mar(mar 10)00:0004ara(ara 4)00:00İo’nun Yeni Sesi

31mar00:0031ara00:00Locus Solus

16may(may 16)00:0027kas(kas 27)00:00Ölümsüz Yüzler

23may(may 23)00:0029oca(oca 29)00:00Arter'den İki Yeni Sergi

20haz(haz 20)00:0015kas(kas 15)00:00Sanatçılar ve Sanat Kolektifleri için Uluslararası Çağrı: “İstenmeyeni Kabul Etmek Üzerine”

11agu(agu 11)00:0020oca(oca 20)00:005. UIA Mimarlık ve Çocuk Altın Küp Ödülleri

18agu(agu 18)00:0002şub(şub 2)00:00Design Educates Awards 2023

29agu(agu 29)00:0007şub(şub 7)00:00eVolo 2023 Skyscraper Competition

31agu(agu 31)00:0030kas(kas 30)00:00Incheon Museumpark International Design Competition

10eyl00:0010ara00:00İMALAT-HANE Yeni Sezonu İki Yeni Sergiyle Karşılıyor

X
X