128 Okul Yıkıldı, 36 Okul Yapıldı 1

128 Okul Yıkıldı, 36 Okul Yapıldı

179 İzlenme

İzmir‘in Seferihisar İlçesi açıklarında 30 Ekim 2020’de gerçekleşen depremin üzerinden yaklaşık 3 yıl geçti. Bu süreçte 128 okul yıkılırken yalnızca 36 okul tekrar yapılabildi. 92 okul ise hâlâ inşaat halinde veya ihale edilmeyi bekliyor.

BirGün’den Berkay Sağol’un haberine göre; konu hakkında açıklamalarda bulunan Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Necip Vardal, “30 Ekim Seferihisar merkezli yaşanan depremde hasar gören okul binaları ile depreme dayanıklılık testini geçemeyenlerin boşaltılarak diğer okul binaları ile eşleştirilerek eğitim öğretim sürdürülmeye çalışılıyor. İzmir Valiliği’nin geçen yıl açıkladığı boşaltılan okul sayısına bu yıl yenileri eklendi. Ve boşaltılmayı bekleyen birçok okulun bulunduğu biliniyor. Bu durum eşleşen okul sayılarının giderek artmasına neden oluyor. Aradan üç yıl geçmesine rağmen boşaltılan okul sayısı kadar okul binası üretimi yapılmadı. Özellikle Konak ve Karabağlar ilçelerinde bu durum eğitim öğretimi olumsuz etkiliyor. Boşaltılan okulların öğrencileri başka okullara nakil oluyor, nakil olunan okulların sınıflarındaki öğrenci sayısı da artıyor.” diye konuştu.

Vardal şunları dile getirdi: “Bir kısım okul inşaatları ödenek yetersizliği ya da maliyet artışı gibi nedenlerle durdu. Bu durum sürdürülebilir değil. Devam eden okul inşaatları hızlı bir şekilde bitirilerek eğitim öğretime kazandırılmalıdır. Eğitimin olumsuz etkilenmesini ortadan kaldırmak, nitelikli bir eğitimin sağlanması için öğrenciler okullarına kavuşturulmalıdır.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

Etiketler:, , ,

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X