Üç Boyutlu Mimari Görselleştirme Yazılımları 1

Üç Boyutlu Mimari Görselleştirme Yazılımları

340 İzlenme
0

Bilgisayar ortamında hazırlanan sanal modelleme işlemi, üç boyutlu mimari görselleştirme veya 3D olarak anılmaktadır. Yeni tasarlanan bir mimari yapıyı tüm özellikleriyle ve en iyi şekilde anlatabilmek için üç boyutlu modelleme tekniklerini kullanırız.

3D Görselleştirmenin Önemi

3D Görselleştirme çalışmalarının yapılmasındaki amaç, henüz ortada olmayan yapıların müşterilere sunumunu ve anlatımını kolaylaştırmaktır. Sunumlar için maket vb. yöntemler de kullanılabilir. Ancak bu yöntemler hem daha maliyetlidir hem de daha fazla zaman ve el emeği gerektirir. Bu sebeple proje sahipleri 3D  ve mimari görselleştirme uzmanlarından destek alırlar. Müşterinin kendisini yapının içindeymiş gibi hissetmesini sağlayacak, özenle yapılan bir mimari görselleştirme tasarımın albenisini arttırarak projenin kabul edilmesi veya satışı gibi konularda işleri kolaylaştırır. Yapılan bir görselleştirmenin kaliteli olup olmaması ise, çalışmayı yapan kişinin uzmanlığı, bilgisi ve tecrübesi kadar kullandığı yazılım ve programlarla alakalıdır.

En Çok Kullanılan Yazılımlar

3D mimari görselleştirmenin ilk aşaması üç boyutlu modellemedir. Bu işlem sayesinde, iki boyutlu olan bir projeyi, yükseklik ve derinlik gibi unsurları hesaba katarak 3 boyutlu bir hale getiririz. Bundan sonra malzemelerin özelliklerini, doku ve renkleri atamak gibi işler devreye girer. Söz konusu görselleştirme bir iç mekana aitse, obje ve tefriş elemanlarını da ayrıca hazırlamak ve konumlandırmak gerekir. Mimari görselleştirmede yapı elemanlarını olabildiğince gerçekçi görünecek şekilde hazırlamak gerekir. 3D uzmanlarının donanımlı kütüphanelerinde bütün malzeme kaplamalarını içeren materyeller bulunur. Yapı görselleştirmesinde sıkça kullanılan beton, cam, metal vb. malzemeleri ışık ve gölge kullanımlarıyla en gerçekçi hale getirirler. Bazı 3D uzmanları aynı mekandan gece ve gündüz görüntüleri alır. Bu şekilde farklı ışıklarda mekanın algısını göstererek gerçekçilik olgusu arttırılır.

Bütün bu teknik işlemleri uygulayabilmek için görselleştirme uzmanlarına çalışmalarında en fazla tercih ettikleri 10 yazılımı sorduk. İşte uzmanlardan gelen cevaplar ve kullanılan programlar hakkında kısa bir bilgilendirme.

  • 3D Studio Max

3D Studio Max programı Autodesk firmasının bir yazılımıdır. Yüksek eklenti desteğine ve güncellemesine sahip olan bu yazılım ile kapı, kapı kolu, duvar gibi ögelerin kolayca tasarıma eklenmesi sağlanır. Ayrıca 3D Studio Max ile yüzey modelleme ve animasyonlar da yapılabilmektedir.

  • AutoCad

Yine Autodesk firmasının geliştirdiği bu program vektör tabanlıdır. Mimari çizimlerin daha kolay işlenmesi ve geliştirilmesine yönelik olarak tasarlanan AutoCAD Architecture sürümü ile daha kolay ve etkili çalışmalar yapmak mümkündür.  Bu sürümde yer alan hazır objeler görselleştirme uzmanlarının işini son derece kolaylaştırmıştır.

  • Blender

Blender programının en büyük özelliği açık kaynak kodlu ve ücretsiz olmasıdır.  Animasyon yapımını destekleyen bu program eklenti desteğinin yüksek ve ücretsiz olmasından dolayı tercih edilen 10 yazılım arasına girmeyi başarmıştır.  Linux, Windows ve MacOs işletim sistemlerince desteklenmektedir.

  • ArchiCAD

Bu program en yaygın olarak MacOs kullanıcıları tarafından tercih edilmektedir. Türkçe dil desteği de bulunan ArchiCAD programı kullanışlı olan bir çok fonksiyon ve modülü ile mimari çizimler için özel olarak hazırlanmıştır.

  • SketchUp

Kullanımı son derece kolay olarak hazırlanan bu yazılım ücretli ve ücretsiz sürüm seçenekleri ile dikkat çekmektedir. Son derece basit bir ara yüze sahiptir ve görselleştirme uzmanları tarafından yaygın olarak kullanılır.

  • AllPlan

Kolay öğrenilebilir 3D programlar arasında olan AllPlan modelleme, görselleme ve renklendirme çalışmalarının pratik çekilde yapılmasını sağlayan özelliklere sahiptir.

  • Maya

Audesk firmasının çıkardığı bu program eklenti ve script desteği yüksek yazılımlar arasındadır. Görsel efekt ve animasyon yapımı için uygun olan Maya’nın eğitim materyalleri de kolaylıkla temin edilebilmektedir.

  • FriCAD

Bu yazılım mimari görselleştirmede daha çok nesneler üzerinde kullanılabilen bir programdır. Parametrik modelleyici kategorisinde olan FriCAD açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Mac, Linux ve Windows tarafından desteklenmektedir.

  • MeshMixer

3D Modelleme için hazırlanmış olan bu program sıfırdan ya da modifiye işler yapabilmeniz için gayet kullanışlıdır.  MeshMixer ‘in 3D baskı yapabilmek için ayrılmış bölümü de mevcuttur.

  • Revit

VRay ve Lumion eklentileri ile uyumlu olarak kullanılabilen bu yazılım yine Autodesk firmasının bir ürünüdür. Bu programın en büyük özelliği, programda hazırlanan tasarımların farklı şekilde kaydedilebilmesi ve farklı programlar tarafından da açılabilir olmasıdır.

Yorum Ekleyin

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X