Taş, Mermer ve Seramik Döşemek 1

Taş, Mermer ve Seramik Döşemek

260 İzlenme

Özellikle ıslak zemin olarak tabir ettiğimiz, su ve neme sıklıkla maruz kalabilen alanlarda seramik, doğal taş veya mermer kaplama seçeneklerine yöneliriz. Farklı kaplama çeşitleri arasından seçim yaparken malzemelerin metrekare fiyatlarına dikkat ettiğimiz kadar diğer özelliklerini de dikkate almamız gerekir. Örneğin tercihimizi seramikten yana kullanacaksak, iç mekan seramikleri ve dış mekanda kullanılanlar arası hem kalınlık farkı hemde dayanıklılık açısından ciddi farklar vardır. Dış mekan için üretilen seramikler bu sebeple bir miktar daha pahalıdır. Ayrıca daha kalın olduklarından şap işleminden evvel zemin kotları buna göre ayarlanmalıdır. Şayet seramik siparişi zeminlerin şapı düzenlendikten sonra verilecekse, zemin kotlarına uygun kalınlıkta yer karosu seçilmelidir. Zemin kaplamalarında kullanılabilecek en ince malzeme yer seramiğidir. Ardından porselen ürünler gelir. Doğal taş ve mermer kaplama malzemeleri ise en kalın olanlarıdır.

Duvar seramikleri zeminde kullanılanlara göre daha ince ve hassas olurlar. Bu sebeple malzemenin taşınmasında çok daha fazla özen ve dikkat göstermek gerekir. Şantiyelere sevkiyat yapıldığı zamanlarda, seramik kolileri taşınırken en çok zarar gören malzeme her zaman duvar kaplama seramikleri olur. Zemin seramikleri gibi dayanıklı olmadıklarından kolayca çatlayabilir, köşeleri kırılabilir ve kullanılmaz hale gelebilirler. Bu sebeple duvar seramiğini sipariş ederken 1-2 kutu fazladan malzemeyi öngörmek yanlış olmaz.

Malzeme seçimine uygun olacak şekilde derz ve yapıştırıcı siparişlerini de eş zamanlı olarak tedarikçiye geçmek gerekir. Mesela açık tonda derz yapılacak bir kaplama malzemesi seçildiyse mutlaka beyaz renkli yapıştırıcı kullanılarak uygulanmalıdır. Aksi halde seçilen derz rengi olduğundan daha koyu durur. Beyaz renkli yapıştırıcı standart gri tonda olan kalekime göre bir miktar daha pahalıdır. Bu sebeple sipariş esnasında yapıştırıcı rengini özellikle belirtmek gerekir. Derz işlemi en son uygulandığından seramik işlerinin bitmiş ve yapıştırıcının tamamen kurumuş olması gerekir. Başarılı bir seramik uygulaması elde etmek için uygulama esnasında detaycı davranmak ve tüm gözden kaçabilecek konulara iyi odaklanmak gerekir. Yer süzgeç kenarlarının derz dolgusu, seramiğin nereden başlanarak döşeneceği, derz kalınlıkları ve rengi, süpürgelikler gibi pek çok kararın baştan verilmiş olması lazımdır. Deneyimli bir ustanın özenli uygulaması seramiğin bütün güzelliğini ortaya çıkartır.

Seramik, doğal taş veya mermer döşeme maliyetlerinizi hesaplamak için Mimarlık Robotunun taş ve seramik maliyeti hesaplama makinesini kullanabilirsiniz. 2024 senesinin malzeme ve işçilik fiyat ortalamalarını kullanarak ihtiyaç duyacağınız malzeme miktarlarını ve maliyetlerinizi anında hesaplayabilen bu uygulamayı kullanmak tamamen ücretsiz ve son derece kolaydır. Diğer yapı işlerinizin de maliyetlerini hesaplamak isterseniz tüm hesaplar bölümüne yönelerek dilediğiniz konularda hesaplama yapabilir ve uygulama teknikleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X