Parke Fiyatları 1

Parke Fiyatları

103 İzlenme
0

Parke seçimi yaparken renk ve dokudan önce m2 fiyatını öğrenmek isteriz. Ardından eğer parke fiyatları bütçemiz dahilinde ise, hemen en beğendiğimiz renk ve tonlara yöneliriz. Bu esnada masif, lamine, laminant, plank, mantar, şilte ve strip gibi kelimeleri ilk defa duyanlar pek çoktur. Oysa parke türlerini tanımadan ve sahip oldukları özellikleri tam olarak bilmeden, satıcının yönlendirmesiyle karar vermek seçim esnasında hatalar yapmamıza neden olabilir.

Doğal malzeme kullanılmadan ve tamamen sanayi ortamında üretilen laminant parkeler en ucuz parke grubu olarak bilinir. Üretiminde kimyasal yapıştırıcı maddeler kullanıldığından ve yüzeyinin pvc kaplı olması sebebiyle sağlığa zararlı olmasıyla bilinir. Mimarlar bu ürünleri çocuklu ev ortamında kullanmayı genellikle tercih etmez ve doğal parke çeşitlerine yönelirler. Oysa doğal parke çeşitleri daha pahalıdır ve bu noktada mimarın iyi niyetli yönlendirmesi bütçenin aşılmasına neden olabilir. Bu çıkmazı aşmak aslında çok kolaydır. E1 standartlarına sahip olan laminant parkeler kanserojen madde içermez. Kısıtlı bütçeli projelerde, ev ortamları için bu alternatif değerlendirilse uygun fiyata ve sağlığa zararlı olmayan laminant ürünler kullanılabilir.

Lamine parkelerde fiyat aralığı çok geniştir. Bazı laminelerin fiyatı çok uygun gelebilir. Diğerinin fiyatı ise masif parkeden bile daha pahalı olabilir. Her iki parke lamine olarak anılsa da aslında birbirinden çok farklı şekilde üretildiği için aralarında fiyat açısından büyük uçurumlar olabilir. Laminede fiyatlandırmayı anlamak için parkenin kesitini incelemeli ve öncelikli olarak katman kalınlıklarına odaklanmalıyız. Lamine parkenin en alt katmanı genelde çam ağacından üretilir. En üst katmanı ise döşendiği zaman yüzeyde görülecek kısmı olduğu için laminenin en kıymetli katmanıdır. Fiyat açısından uygun olan laminelerde genelde çam kalınlığı maksimumda tutulurken, üst katman ince kullanılır. Laminede kalite arttıkça, üst katmanın kalınlığı da, ağaç kalitesi de artar. Üst katmanı kalın olan bir lamineyi defalarca sistre ve cila yaptırtabilirsiniz. İnce üst katmanlı lamineler ise zımparanın aşındırıcı işlemini bir kereden fazla kaldırmayacağı için, çizilen parkeleri onarma şansınız olmaz. Böyle durumlarda parkeleri komple yenilemek gerekeceğinden, uzun vadeli düşünüp laminede kaliteyi tercih edenler her zaman daha kazançlı çıkacaktır.

Masif parkeler tamamen doğal malzeme kullanılarak üretildiğinden fiyatları ağaç türüne ve parça ebatlarına göre sınıflandırılır. Örneğin baklava parke diye tabir edilen küçük parçalı parkeler fireden imal edildiği için aynı ağaç türünün plank modellerine göre çok daha uygun fiyata satışa sunulur. Plank parkeler ise tek parça olup genişlikleri 8-20cm arasıdır. Uzunlukları ise 80-160cm arası olabilir. Masif parkenin en pahalı olan türüdür. Aynı şekilde seçilen ağacın tonu da fiyatı etkiler. Daha koyu renkte olan, daha yoğun ve sert ağaçtan üretilen masif parkeler genelde daha pahalıdır. Parke kalınlığı ve uygulanma şekli de fiyatı etkileyen diğer unsurlar arasındadır.

Mimarlık Robotunun parke maliyeti hesaplama aracını kullanarak 2024 senesinin en güncel fiyatlarına erişebilirsiniz. Hesaplama aracını kullanmak hem çok kolay hem de tamamen ücretsizdir. Ayrıca pek çok faydayı bir arada sunan uygulamamızı kullanmak için bir üye hesabı oluşturmanız bile şart değildir.

Yorum Ekleyin

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X