Mimarlık Bölümü Mezunlarına Tavsiyeler 1

Mimarlık Bölümü Mezunlarına Tavsiyeler

262 İzlenme
0

Mimarlık bölümünden yeni mezun olan arkadaşlarımız için, 7 deneyimli mimarın yol gösteren mesleki tavsiyelerini sizin için özetledik.

  • İlk işinizi iyi seçin:

İlk işinizde alacağınız maaşın miktarından çok çalışacağınız işyerinin, adı bilinen bir firma olmasına önem verin. Yapı sektöründe adı bilinen bir ofiste ilk deneyiminizi kazanırsanız, ikinci işinizi çok daha kolay bulursunuz. İyi bir firmada çalışmış birisini tercih eden çok olur ve ilk iş yerinizin referansıyla ikinci işinizde çok daha iyi bir maaş alacağınızdan da emin olabilirsiniz.

  • Bir uzmanlık alanı:

Yeteneğiniz ve merakınız olan bir alanda uzmanlaşmak için ekstra çaba ve gayret gösterin. Bu alanda eğitimlere, seminerlere veya konferanslara katılmayı ihmal etmeyin. Bol araştırma yaparak boş zamanlarınızı seçtiğiniz alanda uzmanlaşmaya ayırın. Bir alanda hakimiyeti olan kişilerin projelere nitelik kattığı iyi bilinir. Tercih edilen bir mimar olmanın yolu da tam olarak buradan geçer.

  • İyi bir iş çevresi:

Genç yaşlarda oluşturmaya başlanan bir iş çevresi, zamanla beslenecek ve kendiliğinden güçlenecektir. Çevrenizdeki insanları iyi seçin. güçlenir. Yeteneğiniz olan bir alanda uzmanlaşmak üzere ekstra çaba ve gayret gösterin. Size ilham veren, deneyimli, tecrübeli kişilerle sohbet etme fırsatını kaçırmayın. Kendi üniversitenizin dışındaki mimarlarla da iletişim halinde olun. Gündemi takip edin.

  • İnsan ayırmayın:

Yeni mezunsanız, herkesden öğreneceğiniz çok şey var demektir. Özellikle şantiye ortamında işçi ve ustaları küçümseyen yeni mimarlara rastlanır. Oysa onlara sözünüzü bu şekilde asla dinletemezsiniz. Şantiye ortamında saygı görmenin yolu bilgiden geçer. Bir işi ustası kadar iyi bilmeden kimseyi küçümsemeyin ve mütevaziliği elden bırakmayın. Unutmayın, işin ustasından çok şey öğrenebilirsiniz. Bu fırsatı sakın kaçırmayın ve ayağınıza kadar gelen fırsatları iyi değerlendirin.

  • Başarısızlıktan korkmayın:

İlk işimizde bize verilen bütün görevleri çok önemseriz. Hata yapmak istemez, hep tebrik edilmek isteriz. Bu şekilde işimizi kaybetmeyeceğimize ve mesleğimizde ilerleyeceğimize inanırız. Oysa bu yaklaşım zaman zaman yerimizde saymamıza neden olur. Hata yapmaktan korkmamalı ve mantık çerçevesinde bazen risk almayı bilmemiz gerekir. Daha cesur olursak, daha fazla deneyimleriz. Ve mimaride tecrübe edinmek, deneyimlemekle ilişkilidir.

  • Seyahat edin:

İş icabı veya tatil zamanlarında bol bol seyahat etmeye, farklı ülke ve şehirleri görmeye, başka hayatları tanımaya çalışın. Hatta yurt dışında bir süreliğine kalmaya gayret edin. Bir ülkeyi turist olarak gezmek ve o ülkede bir süre yaşamak çok farklı şeylerdir. Bir mimarın tasarım yeteneği gördüğü yerler ve tanıdığı hayatlar ile sınırlıdır. Ufkunu geniş tutmayı başaranlar ortaya her zaman daha başarılı işler koyar. Başka yaşam tarzlarına girip çıkmaktan korkmayın. Ruhunuza zenginlik katmaktan başka bir etkisi olmaz.

  • İş dışında hobiler edinin:

Fotoğraf çekmek renkleri, ışık ve gölgeyi anlamaya yarar. Yelkenli bir tekne veya sörf ile denize açıldığınızda rüzgarın gücünü hisseder, onu kullanmayı öğrenirsiniz. Veya bilardo oynadığınızda üç boyutlu algılama yeteneğiniz gelişir. Yapacağınız her meslek dışı faaliyet, aslında mimarlıkla alakalıdır. Yeter ki aradaki ilişkiyi kurmayı bilin ve hobilerinize vakit ayırın.

Yorum Ekleyin

ağustos, 2022

24şub(şub 24)00:0017eki(eki 17)00:00Geçmiş ve Şimdinin Buluşması: Fotoğrafik Bir Keşif

01mar00:0022agu(agu 22)00:00AMORF Doğaltaş Proje ve Tasarım Yarışması 2022

10mar(mar 10)00:0004ara(ara 4)00:00İo’nun Yeni Sesi

25mar(mar 25)00:0015eyl(eyl 15)00:00Türkiye Ay Üsleri Ulusal Fikir Yarışması

31mar(mar 31)00:0007agu(agu 7)00:00Memento İstanbul: Hristoff Aile Arşivi Sergisi

13nis(nis 13)00:0007agu(agu 7)00:00Ve Şimdi İyi Haberler

15nis01eylTARİH SİZE BAKIYOR Ara Güler Fotoğraflarında Arkeoloji

18nis(nis 18)00:0020agu(agu 20)00:00Great Green Wall Single Stage Student Ideas Competition

07may(may 7)00:0031agu(agu 31)00:00Kent Çalışmaları Ödülleri 2022

07may01eylInternational Graduation Projects Award 2022

X
X