Mimarlık Eğitimi Zor mudur? 1

Mimarlık Eğitimi Zor mudur?

160 İzlenme
0

Mimarlık eğitimi üniversitelerin mimarlık fakültelerinin mimarlık bölümleri tarafından verilir. Aynı fakültede şehir ve bölge planlama, endüstriyel tasarım, iç mimarlık, grafik tasarım gibi farklı bölümler de yer alır. Ancak aldıkları eğitimin zorluğundan en çok yakınanlar her zaman mimarlık bölümü öğrencileri olur.

Bunun sebebi mimarların çalışma ölçekleri itibari ile her konudan biraz anlamaları gerektiği gerçeği ile alakalıdır. Mimarlık disiplini diğer disiplinlere göre ara ölçekte çalışmaların yürütüldüğü bir alandır. Örneğin, şehir ve bölge planlamacıların çalışma ölçeği 1/1000’den başlar. Endüstriyel tasarımcılar ise genelde 1/10, 1/5 veya 1/1 ölçeklerinde çalışırlar. Ancak mimarlar yapı tasarımı üzerinde çalıştıklarından dolayı yerine göre şehir ve bölge planlama paftaları üzerinden veya gerektiğinde son derece detaylı 1/5 teknik çizim paftaları üzerinden sunum yapmak durumundadır. Mimarlık bütün ölçeklerde çalışma yürütmeyi gerektirir. Bu sebeple bir grafik tasarımcı kadar görsellik ve sunum kalitesine hakim olması, bir şehir ve bölge planlamacı kadar imar kurallarını bilmesi, gerektiğinde bir endüstriyel tasarımcı gibi detay çözmesi ve bir iç mimar kadar yarattığı yapıların iç düzenlemesini de düşünmüş ve çözmüş olması beklenir.

Özetle, mimarlar bütün diğer disiplinleri de yakından tanımak zorundadır. Bunun en çok hissedildiği yer üniversite eğitimleri sırasında jüri önünde çıktıkları dönem sonu projeleridir. Tasarlanan projelerin eksiklerini arayan jüri üyelerinin hayli acımasız olabildiğini bütün mimarlık öğrencileri iyi bilir. Projesine her açıdan hakim olabilen öğrenciler ise daha az eleştiriye maruz kalırlar.

Diğer taraftan mimarlık bölümü aslında eğlenceli de bir bölümdür. Sabahlamaya zamanla alışan öğrenciler arasında seneler geçtikçe çok güçlü arkadaşlık bağları kurulur. Yardımlaşma içten ve gerçektir. Bir süre sonra mimarlık öğrencileri herşeyi birlikte yapmaya başlar. Sunum öncesinde grup halinde maketler yapılır, sınav öncesi derslere birlikte çalışılır, her kafadan ağrıyan sırtlar için çözüm önerileri gelir, öğrenciler kantinden kahve alırken mutlaka uykusuz arkadaşlarını da düşünür. Bu herşeyin paylaşıldığı koloni hayatı mimarlık öğrencilerine hayatları boyunca hiç unutamayacakları anılar bırakır.

Ancak madalyonun diğer tarafını da unutmamak gerekir. Proje sunumu yaparken jüri üyelerinin acımasız yorumları bazı öğrencileri rencide edebilir. Uykusuzluğa sık sık maruz kalanlar çalışmalarında disiplinli olmayı en zor yoldan öğrenirler. Proje yetiştirme stresi, maket bıçağını kullanmayı öğrenirken yaralananlar, yapıştırıcıların kokusundan oluşan ve hiç geçmeyen baş ağrıları gibi her mimarlık öğrencisinin anlatabileceği farklı acı anıları bulunur. Tüm öğrencilerin hem fikir olduğu zorlukların başında ise kuşkusuz uykusuzluk, zamanın asla yetmemesi ve sosyal hayatlarının büyük darbe görmesi yer almaktadır.

Mimarlık eğitimi alan öğrenciler genelde bir sinema filmine bile gidecek vakitleri olmamasından yakınır. Diğer bölümde okuyan arkadaşları derslerden sonra buluşup sosyalleşmeye başlarken, mimarlık öğrencilerinin her zaman yetiştirmeleri gereken proje veya ödevleri vardır. Geleceğin mimarlarının en çok kendi sınıflarındaki diğer öğrenciler ile sosyalleşmeleri de bu yüzdendir.

Mimarlık öğrencilerinin karşılaştıkları bir diğer durum mimarlığın çok yönlü bir eğitim gerektirmesidir. Öğrenciler güzel sanatlar, fotoğrafçılık ve tasarım alanları ile iç içe bulunurken, aynı zamanda inşaat, akustik, güneş enerjisi, detay çizimi, sanat tarihi, keşif ve metraj gibi farklı alanlardan teknik özellikli dersleri de almak mecburiyetindedir. Sanat ve bilimle dört yıl boyunca yoğurulan mimarlık öğrencileri mezuniyetlerine kadar yoğun bir tempoda çalışmak durumundadır. Bu süre içinde aileleri ve sosyal çevreleri ile kısıtlı şekilde görüşebilmektedirler. Yanlızlığı, yoğun tempoyu, kendini disipline etmeyi ve kapasitesinin sınırlarını zorlamayı öğrenen bütün mimarlık öğrencileri geleceğin mimarları olmak üzere üniversitelerden mezun olurlar.

İşin en zor kısmını arkalarında bıraktıklarını ve mimar ünvanını almakla mimar olduklarını sananlar ise yanılırlar. Çok geçmeden uzun bir mesleki yolculuğun henüz sadece başlangıcında olduklarını mutlaka anlayacaklardır. Üniversitede iken şikayet ettikleri tüm o zorlukların aslında ne kadar öğretici olduğunun ve eğitimlerinin vazgeçilmez birer parçası olduğunu da er ya da geç farkedeceklerdir.

Yorum Ekleyin

haziran, 2022

14şub01haz2023 Cumhuriyet’in 100. Yılı Anıtı Fikir Projesi Yarışması

28şub(şub 28)00:0026haz(haz 26)00:00Kampüs Açık Mekan Tasarımı 2022 Fikir Yarışması

10mar(mar 10)00:0007haz(haz 7)00:00İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzelbahçe Yerleşkesi Mimari Proje Yarışması

14mar(mar 14)00:0025tem(tem 25)00:00AYDA Awards 2022

22mar(mar 22)00:0030haz(haz 30)00:00Geleneğin Şifreleri-Geleceğin Şifreleri

25mar(mar 25)00:0015eyl(eyl 15)00:00Türkiye Ay Üsleri Ulusal Fikir Yarışması

31mar(mar 31)00:0007agu(agu 7)00:00Memento İstanbul: Hristoff Aile Arşivi Sergisi

08nis01temSRA Stone Gallery Geleceğin Mutfağı Yarışması

08nis(nis 8)00:0014haz(haz 14)00:00İstanbul Senin, Yeşil Alanlarda Sanat Yapıtları Tasarımı Yarışması

13nis(nis 13)00:0007agu(agu 7)00:00Ve Şimdi İyi Haberler

X
X