Mimarların Vazgeçemediği 10 Alışkanlık ve Nedenleri 1

Mimarların Vazgeçemediği 10 Alışkanlık ve Nedenleri

218 İzlenme
0

Her mesleğin zorlukları ya da insana kattığı değerler, oluşturduğu alışkanlıklar mutlaka bulunur. Bu mesleki alışkanlıklar veya saplantılar mimarlık mesleğini icra eden kişiler tarafından da sıkça dile getirilmektedir. Mesleki davranış biçimlerinden türeyen çeşitli alışkanlıklar zamanla pekişir ve kişiyi tanımlayan, karakterinin bir parçası haline gelir. Uykusuz geçen geceler, mimari yapıları inceleme huyu ya da mimari alandaki bütün gelişmeleri ve yenilikleri sürekli biçimde takip etme arzusu bu alışkanlıkların en başında gelir. Ancak mimari alışkanlık ve takıntılar elbette sadece bunlarla kısıtlı ve sınırlı değildir. Aslında her mimar yaşadıkları ve deneyimledikleri doğrultusunda kendi takıntısını, kendisi yaratır.

  • Kahve alışkanlığı: Mimar olmak, üniversite eğitimi yıllarında ara sıra uykusuz geceler geçirmeyi gerektirir. Zamanla yarışan mimar adayları sürekli kendini geliştirmek isterler. Zaman mimarlara asla yetmez. Proje yetiştirme çabası da mimarları belirli zamanlarda kahve çözümüne yönelir. Kahve demek, uykunun açılması demektir. Bu sebeple gecenin sessizliğinde projelerine çalışan mimarların kahve bağımlısı olma düzeyine kadar eriştiğine sık rastlanılır. İçinde kafein bulunan gazlı içecekler de kahveye diğer bir alternatiftir.
  • Simetri hastalığı: Mimar beyni, bir objenin tam olarak nerede durduğunu algılamaya ve o yerin doğru yer olup olmadığını tartmaya eğitimlidir. İster istemez gündelik yaşamında da etrafındaki obje ve yapıları gözlemlemekten hiç bir mimar kendini alamaz. Bunu bir refleks olarak düşünmek gerekir. Mimar sürekli biçimde ve kontrolü dışında değerlendirmeler yapar. Duvarda asılı bir tablo düz durmuyorsa veya biblolar belirli bir düzende dizilmemişse kesinlikle bu durum mimar tarafından farkedilecektir.
  • Siyah kıyafetler: Mimarların genelde sade ortamlarda çalıştıklarını ve sade kıyafetler giydiği iyi bilinir. Ancak siyah rengin onların hayatında başka bir yeri olduğu da kesindir. Örneğin müşterisine sunum yapacak bir mimar genelde siyah renk giyinmeyi tercih eder. Renkli ve dikkat çekici kıyafetler giyerek, sunmak istediği projenin önüne geçmek istemez. Proje ön planda olmalıdır. Kendisi ise siyah rengin temsil ettiği bilgeliği, dinginliği, ciddiyeti  ve zerafeti üzerine giydiği kıyafetler ile arka planda taşımayı tercih eder.
  • Teknoloji bağımlılığı: Mimarlık mesleğinin hem proje hem de uygulama alanlarında teknoloji yoğun olarak kullanılmaktadır. Mimari yazılımlar, özel donanımları ve grafik özellikleri olan bilgisayarlar, çeşitli ölçüm cihazları, rölöve robotları, iş makineleri gibi pek çok teknolojik ekipmana mimarların hakim olması beklenir. Hayat kolaylaştıran bu cihaz ve yazılımlar ile meslek icabı haşır neşir olan mimarların, yeni teknolojileri takip etmeye de merak sarması da elbette son derece doğaldır.
  • Detaycı yaklaşım: Mimarlar proje üzerinden veya şantiye ortamında sürekli olarak imalat ve montaj detayı çözmek zorunda kalırlar. Bu bakış açısı zamanla mimarlarda alışkanlık haline gelir ve günlük hayatlarında da her konuya aynı detaycı ve çözüm odaklı tavırla yaklaşırlar. Meslekten olmayanların zaman zaman yadırgadığı bu yaklaşım, bazen duygusuzluk olarak bile tanımlanır. Oysa mimarların da elbette duyguları vardır. Sadece bir soruna yaklaşım tarzları analitiktir. Detaycı bakış açılarıyla konulara daha kolay çözüm üretebileceklerini düşünürler.
  • Düzen takıntısı: Mimarların genel olarak dağınıklığa pek tahammülü yoktur. Onlar belirli bir disiplin içerisinde çalışmak zorundadırlar. Herşeyi kategorize ederek bir konuya daha geniş pencereden ve çok daha sağlıklı bakabileceklerini iyi bilirler. Dağınıklık ve karmaşa onları çok rahatsız eder. Zaman kaybına ve kargaşaya neden olur. Bir mimarın x,y ve z koordinatları asla şaşmamalıdır. Düşüncelerinde bile bir noktaya nereden geldiğini ve nereye gidiyor olduğunu net şekilde görmek ister.
  • Eleştiren olmak: Mimar alışkanlığı denildiğinde eleştiri ayrı bir yer tutar. Çünkü eğitim günlerinden başlayan proje kritikleri, jüriler derken kendi projelerinin eleştirilmesine alışmıştır. Kendisi bu kadar eleştirilmişken, diğer kişileri de eleştirmek elbette en çok onun hakkıdır. Aslında mimar eleştirilerinin altında ego değil, iyi niyet yatar. Bir projeyi olabilecek en mükemmel hale getirmek üzere eleştiri ve analiz şarttır. Zamanla bu eleştirel yaklaşımlar mimar zihninde kendine bir yer edinir ve kişinin karakteristik özelliklerinden birisi haline gelir.
  • Eve düşkün olmak: Tasarımcı mimarların kendi tasarladıkları evlerde yaşayabilmek gibi bir şansları vardır. Bunun keyfi ve mekana yansıması da bir başkadır. Mimar evleri genelde içerisinde yaşayan kişileri daha iyi yansıtır. Bu evler tasarımcı mimarın egosunu okşayan, kişiliğini mekana yansıtabildiği özel evlerdir. Elbette yaşadığı mekanda kendi yansımasını gören bir mimarın evine bağlılığı da bir başka olacaktır. Bu sebeple mimarların kendi evlerine düşkün olmasını herkes rahatlıkla anlayabilir.
  • Seyahat etmek: Mimarlar bakış açılarını ve vizyonlarını geliştirerek daha yaratıcı projelere imza atmak isterler. Bu sebeple öğrencilik yıllarından başlayan bir seyahat etme arzusu taşırlar içlerinde. Seyahatleri esnasında mutlaka yanlarına iyi bir fotoğraf makinesi alırlar. Dergilerde önceden fotoğraflarını gördükleri mimari eserleri, modern strüktürlü yapıları, dünyanın en yüksek binalarını yakından görmek ve içlerini gezerek deneyimlemeyi çok severler.
  • Karşılaştırma alışkanlığı: Mimarların, mesleki dergileri, meslektaşlarının projelerini takip etmesi kadar doğal bir şey yoktur. Kendi yaptıkları işler ile meslektaşlarının projelerini zaman zaman karşılaştırırlar. Kendi eksiklerini bu şekilde telafi ederken, meslektaşlarının eksiklerini yakaladıkları anda eleştirel bir yaklaşım sergilemekten de kendilerini alamazlar. Mimarlık mesleğinde gelişmek için karşılaştırma yapmak şarttır ve bir mimar için karşılaştırmanın sonu asla yoktur.
Yorum Ekleyin

eylül, 2022

( )H:i05eyl(eyl 5)00:00PUPA 5.0 Katılımcı Başvuruları Açıldı

24şub(şub 24)00:0017eki(eki 17)00:00Geçmiş ve Şimdinin Buluşması: Fotoğrafik Bir Keşif

10mar(mar 10)00:0004ara(ara 4)00:00İo’nun Yeni Sesi

25mar(mar 25)00:0015eyl(eyl 15)00:00Türkiye Ay Üsleri Ulusal Fikir Yarışması

31mar(mar 31)00:0030eyl(eyl 30)00:00Beyaz Baretin Kadrajı 4. Ödüllü Fotoğraf Sergisi: “Çıkar Telefonunu”

15nis01eylTARİH SİZE BAKIYOR Ara Güler Fotoğraflarında Arkeoloji

07may01eylInternational Graduation Projects Award 2022

10may(may 10)00:0009eyl(eyl 9)00:00Sürdürülebilir Geleceği Tasarla Mimari Fikir Yarışması 2022

16may(may 16)00:0027kas(kas 27)00:00Ölümsüz Yüzler

18may(may 18)00:0019eyl(eyl 19)00:00Arkitera Seyahat Bursu 2022

X
X