Yeni Mezun Mimarların Hayal Kırıklıkları 1

Yeni Mezun Mimarların Hayal Kırıklıkları

107 İzlenme

Günümüzde mimarlık, en çok tercih edilen mesleklerden birisi olarak bilinir. Mimar olmayı hayal edenlerin çoğu diplomalarını alır almaz binalar tasarlayacaklarını, çok para kazanacaklarını, tasarımlarının herkes tarafından beğenileceğini ve çevrelerinden saygı göreceklerini düşünürler. İleride şahane bir hayat onları beklemektedir. Tek eksikleri ise bir diplomadır.

Hayal etmenin bir adım ötesine geçebilenler, mimarlık bölümünde okumaya hak kazananlardır. Eğitim sürecine giren mimar adayları artık yavaş yavaş gerçekleri görmeye başlarlar. Mimar olabilmeleri için, eğitimleri boyunca çeşitli bedeller ödemeleri gerektiğini geçen zamanla birlikte her gün daha iyi anlarlar. Aralarından bazıları daha saftır. Onlar, eğitim hayatları bitinceye kadar sabretmenin yeterli olacağına inandırırlar kendilerini. Nasıl olsa diplomayı alınca, mimar ünvanına sahip olacaklardır ve hayatları bir anda yine şahane olacaktır. Üniversite bitene kadar dayansalar yeter diye düşünürler. Mezuniyet sonrası en büyük hayal kırıklıklarını bu grup yaşar.

Mimarların Hayal Kırıklıkları

Lisans diplomalarını alan mimarlık öğrencilerini mesleklerinin ilk senelerinde bekleyen zor sınavlar vardır. Maaşlı olarak çalışmak ve deneyim edinmek isteyenler istedikleri gibi bir iş bulmakta zorlanır, az maaşla mesai bitiminden sonra da çalışmak durumunda kalır, bazen maaşları bile ödenmez ama yeni bir iş bulamama korkusundan kendilerine eziyet edilen iş yerleri ile bağlarını kopartamazlar. Kendi işini yapmaya karar veren kişiler de mesleki anlamda çevrelerinden eziyet görür. İşi alabilmek için müşterilere çizdikleri projelerin parasını alamazlar, deneyimleri olmadığı için uygulama ekipleri tarafından saygı görmezler, yeni iş almakta zorlanırlar, aldıkları işi yaparken kendilerini sağlama alacak hukuki yöntemleri bilmezler ve tecrübe edinmenin bedelini maddi ve manevi olarak çok ağır öderler. Aslında yeni mezun mimarların daha öğreneceği çok şey vardır. Ve bu tecrübeleri edinmek ancak mesleğe yıllarını vererek, bedeller ödeyerek ve gerektiğinde eziyet çekerek mümkün olabilecektir.

Tecrübe sadece teknik anlamda daha bilgili olmak demek değildir. Yaşanmışlıklar ile öğrenilen bir meslektir, mimarlık. Aynı hayat gibi, düşe kalka ve hata yaparak tecrübe edinilir. Tecrübeler arttıkça, daha az hata yapmaya başlarız. Daha az hata yapmaya başlayınca da artık müşterilerimizin veya işverenimizin güven duyduğu, vazgeçilmez bir mimar olma yolunda ilerleriz.

Yani mimar olmak uzun ve eziyetli bir süreçten geçmeyi gerektirir. Diplomasını eline alan her mimarlık mezunu bu yola çıkmaya zihnen ve bedenen mutlaka hazır olmalıdır. Proje gruplarında veya şantiyelerde geçirecekleri uzun saatler, günler ve seneler sonunda illaki kendilerini geliştirme fırsatları olacaktır. Acele etmeden, işlerin nasıl yürüdüğünü anlamaya çalışarak, dirençlerinden ödün vermeden çıktıkları bu yolda ilerlerken gerçekçi hayallere tutunmaları ve kendilerini geliştirmeye odaklanmaları gerekir.

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X