Cephe Kaplama ve Yalıtım Çözümleri 1

Cephe Kaplama ve Yalıtım Çözümleri

101 İzlenme
0

Cephe kaplama basit sıvadan, granit kaplamaya; alüminyum giydirme cepheden, silikonlu cam kaplamaya kadar pek çok farklı malzeme türü ile gerçekleştirilebilecek olan bir işlemdir. Yapılarda son kat uygulama olarak tabir edilen işlem grubuna girer.

Modern yapılarda dış cephenin yalıtımı konusuna da büyük hassasiyet gösterildiğinden, cephe kaplama yöntemlerinin hemen hemen hepsinde mantolama sistemi kullanılır. Cam ve alüminyum gibi uygulamalarda uygulama yöntemleri farklı olsa da, geleneksel yapıların cephe kaplamalarında, dış cephe yalıtım malzemeleri ve yalıtım sıvalarının kullanılması uygulama ekipleri tarafından benimsenen genel bir alışkanlık haline gelmiştir.

Ülkemizde hemen her yapıda, yakın zamana kadar neredeyse hiç kullanılmayan yalıtım yöntemleri, artık kanuni bir zorunluluk niteliğindedir. Günümüzde hiçbir yapı doğru bir cephe kaplama uygulaması yaptırmadan, iskan izni alamaz.

Ayrıca bu zorunluluk sadece yeni yapılan yapılar için geçerli olmayıp, geçmişte inşa edilen yapıları da kapsar. Hali hazırda bir yapı sahibi iseniz ve yapınız ısı yalıtım özelliklerini sağlayan bir cephe kaplama yöntemi ile kaplanmış değilse, aslında fiilen ruhsatsız bir yapıda oturmaktasınız demektir. Zira yapı, kanun nazarında temel niteliklerin sağlanmadığı bir standarda sahip durumdadır.

Yapıların Enerji Kimlik belgesini alması, artık bir zorunluluktur. Bu nedenle, hangi tür yapı söz konusu olursa olsun, mantolama yapılmış olmalı ve ısı yalıtımı mutlaka gerçekleştirilmelidir.

Cephe Yalıtımı Uygulamaları

Mantolama, en çok tercih edilen cephe kaplama yöntemidir. Sıva üzerine EPS veya taşyünü ile oluşturulan yalıtım katmanı, mantolama kimyasalları ile sıvanarak son katta boya uygulanan bu yöntem, maliyetleri bakımından da oldukça uygun seviyededir. Ayrıca bu tip mantolama uygulamaları görünüm itibariyle klasik bir sıvanın izlenimini verir ve geleneksel yapıların bu şekilde kaplanmasında hiçbir sakınca yoktur.

Mantolama sonrasında yapının enerji ihtiyacı yarı yarıya da düşmektedir. Zaten kamusal zorlamanın temelinde yatan husus da öncelikle harcamanın azaltılması, dolayısıyla hem maliyetlerin hem de hava kirliliğinin azaltılmasıdır.

Modern yapılarda dış cepheler, alüminyum veya cam ile de kaplanabilmektedir. Genellikle cephe duvarları yapılmayan çok katlı yapılarda tercih edilen cam uygulaması, doğrudan bir ısı yalıtımı faktörü sunar, zira kullanılan camlar yalıtımlı camlar olmaktadır. Alüminyum ise duvarın üzerine kaplanarak neredeyse hiçbir cıva veya benzeri materyal ihtiyacı olmaksızın cephenin kaplanmasını sağlar. Elbette sadece yalıtım amaclı düşünüldüğünde, bu yöntemler daha az tercih edilir.

Yorum Ekleyin

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X