Avm’ler Kent Dokusunu Bozuyor 1

Avm’ler Kent Dokusunu Bozuyor

262 İzlenme
0

90’lı yıllarda hayatımıza giren alışveriş merkezleri, İstanbul başta olmak üzere tüm ülke genelinde heryere yayılmaya devam ediyor. Basında çıkan haberlere göre hemen hemen her gün yeni bir projeye onay verilirken, yaşam standartlarımız düşüyor ve yeşil alanların da yok olmasına seyirci kalınıyor.

Tarihsel Kimlik Yok Oluyor

AVM yapıları tarihi binalarla karşılaştırıldığı zaman çok daha farklı görünüyor. Kapalıçarşı kültüründen gelen ülkemizde son dönemlerde kullanıma açılan alışveriş merkezleri modern şehir yaşantısının ihtiyaçlarının karşılanmasına üzerine planlanıyor. Ancak işin aslı malesef böyle değil. Kültürel mirasların yeterince korunamamasına neden olan bu sorun aynı zamanda küçük esnaf ve kobilerin işini zorlaştırırken, belli başlı büyük şirket gruplarının da ticari avantaj sağlamasına zemin oluşturuyor.

İhtiyaç Dışı Tüketime Teşvik

AVM’ler gelir dağılımlarının bozulmasında da önemli bir etken olarak gösteriliyor. İhtiyaç dışı tüketimi teşvik eden faaliyetlere ev sahipliği yapan bu alanlar, taksit olanaklarının vazgeçilmez cazibesiyle birleştiği anda, lüzumsuz alışverişin önünü açıyor. Şehirdeki geleneksel pazar alışverişinde olumsuz etkiler oluşturan bir yaşam biçimini desteklerken, diğer taraftan çevrede yaşanan kent yapılaşmasının ve günlük yaşam alışkanlıklarımızın da olumsuz biçimde değişmesine neden oluyor. Özetle, daha az sosyalleşiyoruz, daha çok para harcıyoruz, hem bizler hem de çocuklarımız kapitalist düzenin para tuzakları ile sürekli içiçe yaşamak durumunda bırakılıyoruz.

Esnaf ve Zanaatkarların Sosyo-Ekonomik Durumu

Şehir içinde herhangi bir plan yapılmadan açılmaya devam eden avm yapıları, bölgedeki esnaf ve zanaatkarların zor günler yaşamasına neden oluyor. Dengeli ekonominin ruhuna aykırı olan bu sistem, farklı iş kollarındaki küçük esnafın kepenk kapaması ve zarar uğramasında en önemli sebeplerden birisi olarak gösteriliyor. Ayrıca şehir dokusu ile her zaman örtüşmeyen bu devasal yapılar, trafik akışını da olumsuz biçimde etkilediğinden bu durum AVM yakınlarında konumlanan diğer işyerlerinin faliyetlerine de zarar verebiliyor.

Satışa Odaklı Tasarım

Şehir içinde büyük alanlar kaplayan avmler, içeriye dönük mimariler olarak değerlendiriliyor. Kötü tasarlanan ve cepheleri genel olarak kapalı olan merkezler, şehrin dokusuna olumsuz etki ederken sadece satışa odaklı iç mekan tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Görsel ve kültürel açıdan hiç bir değere sahip olmayan bu suni binalar, fast-food kültürünün yaygınlaşmasına neden olurken geleneksel mutfak kültürünü de yok etmek üzere yaygınlaşıyor. Daha kolay yada daha hızlı tüketim, kalitenin önüne geçmeye başlıyor.

Yeşil Alan Kullanımının Kısıtlanması

Otopark alanından ısınma ve soğutma sistemlerine kadar en ince ayrıntısıyla düşünülmüş olan avm yapıları, kent merkezlerinin ziyaretçi sayısının giderek düşmesine neden oluyor. Merkez kültürünü koruma özelliğine sahip olan şehirlerde vatandaşlar yeşil alanlardan daha fazla fayda sağlayabilirken alışveriş merkezlerinde geçirilen zamanın artması bu aktivitelerin minimum seviyede yaşanmasını zorunlu kılıyor.

Günümüzde Avrupa’daki örneklere bakıldığı zaman avmlerin şehir dışında kurulmasına izin verilmesi ve hatta teşvik edilmesi dikkat çekiyor. Havasız ortamlarda geçirilen kalitesiz zaman sağlık açısından da pek çok zararı bir arada barındırırken, sosyalleşmek için avm’lere gidenler kapalı ve havasız bir ortamda daha fazla yalnız kalabiliyor. Bireyler, tüketimi arttırmaya yönelik kurulmuş olan bütün tuzaklar ile her an yüz yüze gelerek aslında mutsuz yaşamlarına ve yanlızlıklarına bilinçsizce bir anlam katmaya çalışıyorlar.

Yorum Ekleyin

eylül, 2022

( )H:i05eyl(eyl 5)00:00PUPA 5.0 Katılımcı Başvuruları Açıldı

24şub(şub 24)00:0017eki(eki 17)00:00Geçmiş ve Şimdinin Buluşması: Fotoğrafik Bir Keşif

10mar(mar 10)00:0004ara(ara 4)00:00İo’nun Yeni Sesi

25mar(mar 25)00:0015eyl(eyl 15)00:00Türkiye Ay Üsleri Ulusal Fikir Yarışması

31mar(mar 31)00:0030eyl(eyl 30)00:00Beyaz Baretin Kadrajı 4. Ödüllü Fotoğraf Sergisi: “Çıkar Telefonunu”

15nis01eylTARİH SİZE BAKIYOR Ara Güler Fotoğraflarında Arkeoloji

07may01eylInternational Graduation Projects Award 2022

10may(may 10)00:0009eyl(eyl 9)00:00Sürdürülebilir Geleceği Tasarla Mimari Fikir Yarışması 2022

16may(may 16)00:0027kas(kas 27)00:00Ölümsüz Yüzler

18may(may 18)00:0019eyl(eyl 19)00:00Arkitera Seyahat Bursu 2022

X
X