Peyzaj Mimarisi ve Türkiye_61c7eabba006f.jpeg

Peyzaj Mimarisi ve Türkiye

 

Dünya genelinden ülkemize odaklandığımızda peyzaj mimarlığına duyulan ilginin, peyzaj mimarı Deniz Aslan’ın da belirttiği gibi “bahar aylarında bahçeyi hatırlamak’tan” ibaret olduğu gerçeğiyle karşı karşıya kalıyoruz. Aslan’a göre, peyzaj mimarının kentsel mekândaki öneminin anlaşıldığını ve tasarımcı kimliğinin göz ardı edilmediğini yansıtan projeler özellikle son yıllarda artmakta.

  • no reactions
0
0 Share
İç Mimarlık ve Dekorasyonun Farkı_61c7ecfbc703c.jpeg

İç Mimarlık ve Dekorasyonun Farkı

İç mimarlık ve dekorasyon çalışmaları birbiri ile bağlantılı konular olsada, aslında çok farklı faaliyetlerdir. İki kavramın sürekli olarak karıştırılması aslında bir tanım kargaşasından doğmaktadır.  İç mimarlık ve dekorasyon mekan tasarımının iki ayrı aşamasında yer alan tamamen farklı süreçlerdir.

  • no reactions
0
Share
Mimari Tasarım ve Oran Kavramı_61c7ed1b54735.jpeg

Mimari Tasarım ve Oran Kavramı

 

Altın oran, hem mimari de hem sanat dallarında oldukça kullanılan bir rakamsal kuraldır. Tıpkı Pi sayısı gibi, altın oranın da şöhreti ve önemi büyüktür. Kabaca tanımlayacak olursak altın oran, bir bütünün parçalarının uyum bakımından en yetkin sonucu verdiği düşünülen matematiksel ve geometrik bir bağıntıdır.

  • no reactions
0
Share
iF’ten VitrA’ya Üç Ödül_65ea3488489e2.jpeg

iF’ten VitrA’ya Üç Ödül

VitrA Tasarım Ekibi’nin imzasını taşıyan koleksiyonlar, 70. yıldır verilen iF’ten 3 ödülle döndü. Banyo alanında Origin Classic ve Metropole, karoda ise Color 2.0, iF’ten ödül almaya hak kazandı.

  • no reactions
0
Share
Mimarlık ve Fotoğraf Arasındaki Güçlü Bağ_61c7ea577fd00.jpeg

Mimarlık ve Fotoğraf Arasındaki Güçlü Bağ

Görsellik, özellikle iki binli yıllarda oldukça önemli bir konumda yer alıyor. Elbette söz konusu mimarlık olunca, görsel estetiğin önemi de birkaç kat daha artıyor. Bir de görsel sanatların vazgeçilmezi var ki, mimarlık ile birleştiğinde ortaya büyük bir ortaklık çıkıyor; fotoğrafçılık.

  • no reactions
0
Share
İstanbul Tasarım Müzesi, Tarihî Sıra Dükkanlar’a Yeniden Hayat Vererek  Açıldı_65bc8b9bc210c.jpeg

İstanbul Tasarım Müzesi, Tarihî Sıra Dükkanlar’a Yeniden Hayat Vererek Açıldı

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Süleymaniye’de bulunmasına karşın uzun yıllardır atıl durumda olan Sıra Dükkânlar, İBB Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’nın restorasyon ve İBB Miras’ın yeniden işlevlendirme süreciyle “İBB İstanbul Tasarım Müzesi” olarak, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımlıyla 31 Ocak Çarşamba günü açıldı.

  • no reactions
0
Share

REKLAM ALANI

Reklam Vermek?
X
X