Metehan Özcan; Dekor

haziran, 2019

13haz(haz 13)00:0020tem(tem 20)00:00Metehan Özcan; Dekor

DEVAMINI GÖSTER...

Açıklama


Versus Art Project, 13 Haziran-20 Temmuz 2019 tarihleri arasında, Metehan Özcan’ın Dekor adlı solo sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergide sanatçının son dönemde ürettiği fotografik düzenlemeleri ile geçmiş çalışmaları yer alıyor.

Dekor sergisi Kevin Lynch’in 1960 tarihli Kent İmgesi kitabında ele aldığı, yapılı çevrenin imge yaratma olasılıkları üzerine temelleniyor. Sanatçı kitaptaki şu cümleleri sergiye çıkış noktası olarak değerlendiriyor: “Kentte, her durumda gözün görebileceği, kulağın işitebileceğinden fazlası, keşfedilmeyi bekleyen bir dekor ya da manzara vardır. Hiçbir şey kendiliğinden deneyimlenmez. Çevresiyle her zaman bağları olmalıdır, kendisini meydana getiren olaylar dizisiyle, geçmiş deneyimlerin hatırasıyla algılanabilir.”

Metehan Özcan daha önce, Operation Room’daki Vakum (2010) sergisinde insansızlaşmış mekan fotoğraflarını, Elipsis Galeri’deki Resimli Bilgi (2013) sergisinde ise buluntu ve kendi çektiği fotoğraflar ile kurguladığı kolajları paylaşmıştı. Özcan üçüncü solo sergisi Dekor’da gündelik yaşama dair toplumsal sınıflandırmaları sorguluyor; insan, hayvan ve bitki formundaki kentlileri farklı şekillerde sınıflandıran bu toplumsal yapıları gerçeküstü bir biçimde yorumluyor. Dekor’da şehir yaşamının yakın geçmişte nasıl tasarlandığına dair ipuçları barındıran düzenlemeler var. Bu düzenlemelerin içeriğini, kamusal ve özel arşivlerden topladığı malzemeler ile kendi üretimi olan fotoğraflar oluşturuyor.

Sanatçının 2014 yılında Venedik Bienali 14. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu’nda sergilenen Tarifler No 24 adlı çalışması da sergide yer alıyor. Hafıza Mekanları adlı kolektif proje kapsamında ürettiği bu çalışma, Haluk Baysal ve Melih Birsel’in 1958-1967 yıllarında tasarladığı, bir sosyal konut projesi olan Hukukçular Sitesi’ndeki gündelik yaşamı konu ediniyor.

Ayrıca, KartonKitap&Metehan Özcan ortak projesi olan, border_less Art Book Days’in kitap fonu ödülünü kazanan, Mosaic Art Foundation ve Versus Art Project‘in desteği ile üretimi gerçekleştirilen “Resimli Bilgi – Ek” sanatçı kitabı da sergiye eşlik edecek.

Etiketler: Dekor, Fotoğraf, Metehan Özcan, Mosaic Art Foundation, sergi, Versus Art Project

Etkinlik Künyesi:


Versus Art Project

 

Gün-Saat

Haziran 13 (Perşembe) 00:00 - Temmuz 20 (Cumartesi) 00:00

X
X