GASKİ Genel Müdürlüğü Çeşme Tasarımı Fikir Projesi Yarışması

temmuz, 2020

27tem(tem 27)00:0028eyl(eyl 28)00:00GASKİ Genel Müdürlüğü Çeşme Tasarımı Fikir Projesi Yarışması

DEVAMINI GÖSTER...

Açıklama

GASKİ Genel Müdürlüğü ile TMMOB Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi iş birliğiyle düzenlenen “Çeşme Tasarımı Fikir Projesi Yarışması”nın proje teslim tarihi 28 Eylül 2020.

1. GİRİŞ

Gaziantep ili sınırları içerisinde bulunan yapımı tamamlanan Panorama Müzesi yanında bulunan meydanda şehrimize ve mimarlık mesleğine yaraşır, bundan sonraki tasarımlara katkı sağlayacak, mimarlığa ve tüm mühendislik hizmetlerine uygun, özgün önerilerin geliştirilerek su çeşmesinin tasarımı amaçlanmaktadır.

2. YARIŞMANIN AMACI

Su çeşmesi fikir projesi gerçekleştirilirken; kültür, sanat, bilim ve çevre değerlerinin yarışma yolu ile geliştirilmesi, çok sayıda alternatiften uzun vadede gereksinimleri karşılayabilecek nitelikli, özgün, işlevsel, ekonomik ve yenilikçi çözümler seçilmesi ve güzel sanatların teşvikine uygun ortam sağlanmasıdır.

3. YARIŞMANIN KONUSU ve YERİ

Su Çeşmesi tasarımının fikir projesi yarışması yoluyla elde edilmesidir. Gaziantep İli, Demokrasi Meydanı ve Panorama Müzesi arasında bulunan meydanda tasarım yapılacaktır. İmar planında kırmızı alan ile sınırları belirtilmiştir.

4. İHTİYAÇ PROGRAMI

Gaziantep’in kültürü, tarihi ve yerel zenginliklerine vurgu yapan, çevresindeki dokunun silueti ile uyumlu, özgün, hikayesi olan, sanatsal değere sahip, modern mimari çizgileri taşıyan su çeşmesi tasarımı.

5. YARIŞMANIN TÜRÜ VE ŞEKLİ

Gaski Genel Müdürlüğü ile TMMOB Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi işbirliğiyle; serbest, bölgesel ve tek aşamalı fikir projesi yarışmasıdır.

6. YARIŞMAYI AÇAN KURUMUN ADI ADRESİ VE İLETİŞİM BİLGİLERİ

• Adı: Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi
• Adresi: İncilipınar Mah. Kıbrıs Cd. No:1/A Şehitkamil / GAZİANTEP
• Web:
• Telefon: +90 342 220 50 70

16. YARIŞMA SONUÇLARININ DUYURULMASI

Yarışmanın sonucu 09 Ekim 2020 Cuma günü, Mimarlar Odası Gaziantep Şubesinin web sayfasında duyurulacaktır. Seçici kurul raporu ise Bir hafta içerisinde yarışmacılara mail ortamında iletilecektir.

17. SERGİLENME YERİ, ZAMANI VE KOLOKYUM

Kolokyum ve Ödül Töreni tarihleri daha sonra yapılacak olan toplantılar ile belirlenecektir.

18. PROJELERİN GERİ VERİLME ŞEKLİ

Derece almayan tasarım sahipleri, serginin bitimini izleyen bir (1) ay içerisinde Mimarlar Odasından tasarımlarını bizzat alırlar ya da vekillerine aldırırlar. Mimarlar Odası, bu süre içinde alınmayan projelerden sorumlu değildir.

19. ANLAŞMAZLIKLARIN ÇÖZÜLME ŞEKLİ VE YERİ

Yarışma sonuçlarının duyurulmasından sonra, Mimarlar Odasıyla, Gaski Genel Müdürlüğü ile yarışmacılar arasında doğabilecek anlaşmazlıklar, önce seçici kurul hakemliğinde, anlaşma sağlanamaması durumunda Gaziantep Mahkemeleri’nde çözülecektir.

20. ÖDÜL KAZANANA İŞİN VERİLME BİÇİMİ

Ödül kazanan projelerin tanıtım ve kullanım hakları Gaski Genel Müdürlüğü olacaktır. Şartname talep ederek, proje teslim eden tüm proje sahipleri bu hükmü kabul etmiş sayılır.

Gaski Genel Müdürlüğü ve Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi tasarımcıların, ayrıca projelerini yayınlamalarına müdahale etmeyecektir.

Gaski Genel Müdürlüğü, fikir projesi sonucu elde edilen ödül almış tasarımlardan herhangi birisini uygulamak isterse, işi istediği zaman ve tarihte yaptıracaktır.

Uygulanmasına karar verilen proje için seçici kurul raporuna göre revizyonlar yapılması talep edildiğinde, proje müellifi bu revizyonları yapacaktır.

Gaski Genel Müdürlüğü, fikir projesi sonucunda karar verdiği projeyi uyguladıktan sonra mülkiyet hakkı Gaski Genel Müdürlüğü’ne ait olacaktır.

Uygulanmasına karar verilen fikir projesi, uygulama projesi sözleşmesinin imzalanmasından sonra beklenmedik sebeplerle projenin bitirilme olanağının kalmadığı hallerde iş, usulüne uygun olarak tasfiye edilecektir.

 

Konum: Gaziantep

Düzenleyen: TMMOB Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi

 

Gün-Saat

Temmuz 27 (Pazartesi) 00:00 - Eylül 28 (Pazartesi) 00:00

X
X