Birbirimizi Hak Edecek Kadar Kötüyüz

mart, 2019

29mar(mar 29)00:0009may(may 9)00:00Birbirimizi Hak Edecek Kadar Kötüyüz

DEVAMINI GÖSTER...

Açıklama


İstanbul’la yüz yüze konuştukları “Birbirimizi Hak Edecek Kadar Kötüyüz” adlı ortak sergileriyle sanatçı Memed Erdener ve şair Cihat Duman’ın eserleri 9 Mayıs‘a kadar Studio-X Istanbul’da ziyaret edilebilir.

“Günlük”; Cihat Duman, Memed Erdener, 2019.

İstanbul’un sekiz semtini gezdiler, fotoğraf çekmediler. Hafızalarında kalan imgelerle Cihat farklı edebi türlerde kısa yazılar yazdı; Memed ise bu imgeleri deneysel bir tipografi anlayışıyla dönüştürdü. Şair Cihat Duman ve namı diğer Extramücadele Memed Erdener’in ortak sergisi “Birbirimizi Hak Edecek Kadar Kötüyüz”, eser üretmekten çok gezinen bir düşüncenin peşinde.

Cihat Duman; “Bizim İçin Cumhuriyette En Önemli Şey Anayasa Değişikliğidir”, 2019.

Memed Erdener; “İstanbul’un 8 semti için 8 gri çalışmadan biri”, 2019.

Coğrafyayı kelimeler ve çizgilerle anlamayı deneyen serginin şair sanatçısı Cihat Duman, “Burada arkasından konuşulması mümkün olmayan bir şehirle yüz yüze konuşmaya geldik” diyor serginin giriş metninde. Haber metni, ninni, mektup gibi farklı ifade yollarının üretken malzemesiyle bizi kendi İstanbul fenomenine davet ediyor. ’82 Anayasası kitapçığının sayfalarında harf harf yazan “Bizim İçin Cumhuriyette En Önemli Şey Anayasa Değişikliğidir” cümlesi ise Cihat Duman’ın İstanbul üzerinden okuduğu bir Türkiye kuralsızlığı. Memed Erdener ise, kaligrafi çalışmalarıyla “milli irade” söylemiyle yaşanan zihinsel fakirleşmeye dikkat çekerken bu sis ve pus altındaki şehri bir “rind” gibi dolaşmayı öneriyor.

Sergi, 9 Mayıs Perşembe gününe kadar ziyaret edilebilir.

Etiketler: 

Etkinlik Künyesi:


Studio-X İstanbul

A: Meclis-i Mebusan Caddesi 35A 34427 İstanbul

 

Gün-Saat

Mart 29 (Cuma) 00:00 - Mayıs 9 (Perşembe) 00:00

X
X