Arka Oda Toplantıları

ekim, 2019

10eki00:0000:00Arka Oda Toplantıları

DEVAMINI GÖSTER...

Açıklama


İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün düzenlediği “Arka Oda Toplantıları”, 10 Ekim’de “İstanbul’da Unutulmuş Bir Müze: Galatasaray Mekteb-i Tıbbiyesi Doğa Tarihi Müzesi” başlıklı konuşmasıyla Dr. Semih Çelik’i konuk ediyor.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün İstanbul araştırmalarına farklı bir boyut kazandırmak amacıyla düzenlediği “Arka Oda Toplantıları”, bu ay Osmanlı İmparatorluğu’nun çevre tarihi üzerine akademik çalışmalar yürüten Dr. Semih Çelik’i konuk ediyor. “İstanbul’da Unutulmuş Bir Müze: Galatasaray Mekteb-i Tıbbiyesi Doğa Tarihi Müzesi” başlığını taşıyan konuşmasında Çelik, Osmanlı Arşivlerinden ve Viyana’daki Naturhistorisches Museum arşivinden derlenen kaynaklar ışığında, 1840’larda Galatasaray Mekteb-i Tıbbiyesi içerisinde faaliyet gösteren Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk doğa tarihi müzesini konu ediniyor. 1835 ile 1850 yılları arasında hizmet veren Galatasaray Mekteb-i Tıbbiyesi Doğa Tarihi Müzesi, kısa müzecilik deneyimine karşın hem insan-doğa-bilim ilişkisinin bu topraklardaki evrimine dair anlamlı hikâyeleri günümüze taşıyor, hem de 19. yüzyılın ilk yarısından itibaren imparatorlukların bilim ve kültür politikalarını belirlemede önemli rol oynayan doğa tarihi müzeleri hakkında detaylı bilgi edinmemizi sağlıyor.

İstanbul’da Unutulmuş Bir Müze: Galatasaray Mekteb-i Tıbbiyesi Doğa Tarihi Müzesi” başlıklı konuşma, 10 Ekim Perşembe günü saat 18:30’da İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde ücretsiz izlenebilir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

Etiketler: Galatasaray Mekteb-i Tıbbiyesi, Galatasaray Mekteb-i Tıbbiyesi Doğa Tarihi Müzesi, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Semih Çelik,  Arka Oda Toplantıları

Etkinlik Künyesi:

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü 

Gün-Saat

(Perşembe) 00:00 - 00:00

X
X