AA İstanbul Visiting School: Robotic Mediations

temmuz, 2019

08tem(tem 8)10:0019(tem 19)18:00AA İstanbul Visiting School: Robotic Mediations

DEVAMINI GÖSTER...

Açıklama

AA İstanbul Visiting School, Architectural Association (AA) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi iş birliği ile düzenlenmekte olan ortak eğitim, çalışma ve üretime dayalı eğitim platformudur. Geçmiş senelerde olduğu gibi yenilikçi tasarım metodolojileri ve büyük ölçekli prototip teknikleri üzerine araştırmalarını sürdürecek olan AA İstanbul Visiting School, uluslararası alanda faaliyet gösteren Zaha Hadid Architects, Architectural Association gibi kurumlarda çalışan bir dizi uzmanı bir araya getirecek. 

AA İstanbul Visiting School, form, malzeme ve yapı arasındaki bağları, hesaplamalı tasarım teknikleri ve robotik üretim teknolojilerinin bir araya getirilmesi yoluyla araştıracak. Tasarım, analiz ve üretim için kullanılan hesaplama yöntemleri analog deneylerle birleştirilerek, ‘deney yoluyla öğrenme’ metodunu aktif bir stüdyo ortamında buluşturacak. Tasarım, üretim ve yapım süreçleri boyunca, form bulma (form-finding), malzeme hesaplama ve yapısal performans arasındaki ilişkiler deneyimlenecek. Bu keşifler, geleneksel imalat süreçlerini büyük ölçekli prototipleme ve robotik üretim yöntemleri alanındaki ilerlemelere paralel olarak yeniden yorumlamak için kullanılacak. AA İstanbul Visiting School’un temel hedefi, robotik üretim tekniklerinin kullanılmasıyla katılımcıların tasarlayıp gerçekleştireceği 1-1 ölçekli bir prototip tasarımı ve imalatı olacak. 

Program, iki aşamalı bir süreç olarak formüle edilecektir: 

1. Aşama: Katılımcılar, malzeme hesaplama, hesaplama yöntemleri ve çeşitli üretim teknikleri hakkında bilgi edinirken tasarım ve üretim süreçleri arasındaki ilişkileri keşfedecek. Bu aşamada, dijital simülasyon ve analiz programları öğrenilecek. Aynı zamanda, analog ve dijital düşünme yöntemlerinin ilişkisi kavranacak. Katılımcılar 3-4 kişilik takımlar halinde çalışacak ve her takım iş birliği ve araştırmaya dayalı bir tasarım stüdyosu olarak işleyecek. Katılımcılara ileri fabrikasyon teknikleri tanıtılacak. 

2. Aşama: Katılımcılar, ilk aşamada elde ettikleri beceri ve bilgileri kullanarak tasarım önerileri geliştirecek. Çeşitli ölçeklerde gerçekleştirilecek olan çalışma modellerinin ardından, programın tasarım hedeflerini bir araya getiren 1-1 ölçekli prototip katılımcılar ve eğitmenler tarafından robotik üretim yöntemleri ile gerçekleştirilecek. Stüdyo çalışmalarının yanı sıra, halka açık seminerler ve paneller AA İstanbul Visiting School kapsamında düzenlenecek. 

Programın belirgin özellikleri / geliştirilen beceriler:

• Katılımcılar aktif öğrenme ortamının bir parçası olacak, eğitmen-öğrenci oranının büyük olması (4:1) kişiselleştirilmiş ders ve tartışmalara olanak verecek. 

• Okulda öğretilecek olan parametrik / algoritmik platformlar arasında Rhino, Grasshopper ve ayrıca çeşitli analiz programları olacak.

• Katılımcılar 3-eksenli CNC router, lazer kesici ve 3d-yazıcı gibi dijital fabrikasyon araçlarını kullanacak.

• Düzenlenecek tasarım seminerleri, araştırılan temel tasarım teknikleri ve eleştirel düşünme yöntemlerini tartışarak programın temel hedeflerine destek olacaktır.

• Katılımcılar, 6 eksenli robot teknolojisinin tasarım ve üretim süreçlerine getirdiği değişimleri deneyimleyecek.

• Katılımcılar, tasarım, fabrikasyon, üretim ve inşa süreçlerini bir bütün olarak yaşayarak mimari sürece dair deneyim kazanacak.

• Katılımcılar, programın tamamlanmasıyla Architectural Association’a 1 senelik üyelik kazanacaklardır. 

Sponsorlar

AA İstanbul Visiting School, Fibrobeton tarafından desteklenmektedir.  

Katılım

Program, mimarlık, tasarım ve inşaat mühendisliği öğrencilerine, doktora adaylarına ve genç profesyonellere açıktır. 

Başvuru

Başvurular için son tarih 24 Haziran 2019’dur. Yalnızca Türkiye’den başvuran katılımcılar için katılım ücreti 3.000 TRY’dir; ücrete 60 GBP’lik AA Visiting Membership dahildir. Programa kaydolma ve online / banka havalesiyle ödeme ile ilgili talimatlar için lütfen AA Visiting School ofisi ile iletişime geçiniz. 

Daha fazla bilgi ve online başvuru formuna http://www.aaschool.ac.uk/STUDY/VISITING/istanbul ya da http://istanbul.aaschool.ac.uk/ adreslerinden ulaşılabilir. 

İletişim

Elif Erdine, Milad Showkatbakhsh (AA İstanbul Visiting School Program Direktörleri)

Email: [email protected], [email protected]

AA Visiting School Koordinatörü:

Email: [email protected] 

Link’ler:

http://istanbul.aaschool.ac.uk/

http://www.aaschool.ac.uk/STUDY/VISITING/istanbul

 

2019 yazında gerçekleşecek AA İstanbul Visiting School’un temel hedefi, robotik üretim tekniklerinin kullanılmasıyla katılımcıların tasarlayıp gerçekleştireceği 1-1 ölçekli bir prototip tasarımı ve imalatı olacak.

 

Konum:

Düzenleyen:

Etiketler: AA İstanbul Visiting School 2019: Robotic Mediations, AA Visiting School

 

Gün-Saat

8 (Pazartesi) 10:00 - 19 (Cuma) 18:00

X
X