Profil fotoğrafı

Peyzaj Mimarları

 • Herkese Açık Grup
 • 5 ay 2 hafta önce
 • 214

  Gönderiler

 • 55

  Üyeler

Yapraklar neden renk değiştirir ki?

Mesleki Paylaşımlar Forumlar Peyzaj Mimarları Yapraklar neden renk değiştirir ki?

son güncelleme tarihi: Peyzaj Mimarları 1Nevin Ay yıl ay önce
3 sesler
5 yanıt
 • Yazar
  Gönderiler
 • #3849
  Peyzaj Mimarları 2Nevin Ay
  Katılımcı

  Yapraklar farklı mevsimlerde neden renk değiştirir diye sordu müşterimiz bugün. Cevabını bilmediğimi farkettim ve biraz utandım… Bilen varsa ve paylaşırsa çok sevinirim. Kolay gelsin.

  #3850
  Peyzaj Mimarları 3Özge Akcan
  Katılımcı

  Herşeyin sebebi klorofil sevgili Nevin. Sonbaharda yaprakların yeşil renklerini kaybederek sarı ve parlak kırmızıya bürünmelerinin nedeni, sonbaharda besin sentezini ve klorofil yapmayı durdurmalarıdır. Bitkide bulunan ve fotosentez yapmaya yarayan klorofil, bitkilere yeşil rengini verir. Klorofil adı verilen pigment maddeleri kuvvetli bir yapıya sahip olduğu için, yaprakta bulunan diğer pigment maddelerini maskeler ve bastırır. Bu sebeple yapraklar yeşil görünür.

  Klorofiller güneş ışığını yeterli derecede alamama gibi çeşitli nedenlerle sonbaharda yapraklarda parçalanmaya, azalmaya başladıkça diğer pigment maddeleri de görünmeye başlar. Böylece yapraklar renk değiştirmeye başlar

  #3851
  Peyzaj Mimarları 4Vural Tekinol
  Katılımcı

  Şeker oranı da klorofil kadar önemli. Sonbaharda fotosentez hızının azalmasından dolayı, üretilen şekerlerin bitkinin diğer kısımlarına iletimi yavaşlar. Böylelikle yaprakta depolanan şeker miktarı artar ve bu şekerlerin büyük kısmı antosiyanin adı verilen bileşiklere dönüşerek yapraklar sarımsı-kırmızımsı renklere bürünür. Sonbahar ışık şiddetinin fazla olması antosiyaninleri artırdığından, yapraklar daha parlak renklere bürünür. Sonbaharla gelen soğuk gecelerde, antosiyanin üretimini yavaşlattığı için, soğuk havalarda yapraklar daha soluk renkli olurlar. Renklerdeki soluklaşmanın bir nedeni de soğuk havayla yapraklardaki şeker oranının düşmesidir.

  #3852
  Peyzaj Mimarları 2Nevin Ay
  Katılımcı

  Cevaplar için çok teşekkürler öncelikle… Renk değişimini anladım.

  Peki yaprakların dökülme sebebi de yine klorofil ile mi ilgilidir? Sulama ile alakası yok mudur?

  Bunu şu sebeple soruyorum, benim evimdeki iç mekan bitkileri, sadece sulamadığımızda dökülüyor, kuruduğu için.

  Yazın havanın kuru olması ve fazla yağış olmamasına rağmen yapraklar dökülmez. Oysa sonbaharda yağmur yağar durur hava kuru değildir ama yapraklar dökülür.

  Işınların az olması etken sanırım. Neden sonbaharda dökülür ki yapraklar? Kafam karıştı bu konuda, bilen yazarsa sevinirim….

  #3853
  Peyzaj Mimarları 4Vural Tekinol
  Katılımcı

  Dökülme ve renk değiştirme farklı şeyler. Elbette bitkileri susuz bırakırsanız ölecekleri için dökülürler. O ayrı bir konu. Ama bir bitki sağlıklı ve capacanlı olsa bile yinede sonbaharda yaprak dökümü yaşar. Bunun sebebi güneş ışınlarının yoğunluğunun değişiminden kaynaklanan kimsayal değişimle alakalı. Günlerin kısalmasıyla bitkiler, yapraklarla dal arasında bulunan  kuru, mantarımsı bir katman olan absisyonu oluştururlar. Absisyon bölgesinde bir sıra hücre tabakasından oluşan ayrılma tabakası, fizyolojik olarak etkinleşerek pektinaz ve selülaz adı verilen özel enzimler salgılamaya başlanır. Bu enzimler, selülozdan oluşan hücre duvarını ve pektinden oluşan orta lameli eritmeye başlarlar. Orta lamel ve hücre çeperinin tümüyle erimesiyle birlikte, yaprak dökülmeye başlar. Bu son derece normal ve sağlıklı bir durumdur. Bitkiler yenilenir ve güçlenir aslında bu yaşanan dökülme ve tekrar yeşillenmelerden.

  #3854
  Peyzaj Mimarları 2Nevin Ay
  Katılımcı

  Çok çok teşekkürler. Valla sayenizde aydınlandım 🙂

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmalısınız.

X
X