Profil fotoğrafı

Mimarlar

 • Açık Grup
 • 1 hafta 1 gün önce
 • 450

  Mesajları

 • 239

  üyeler

Yangın merdiveni hakkında

Mesleki Paylaşımlar Forumlar Mimarlar Yangın merdiveni hakkında

Son güncelleme tarihi: Mimarlar 1Nesrin Soydan şu anda
4 Kişi
5 yanıt
 • Profil
  Gönderi
 • #2310
  Mimarlar 2Nesrin Soydan
  Katılımcı

  Arkadaşlar merhaba,
  Şu an üzerinde çalıştığım iş merkezinin yangın merdivenlerine açılmayan pencereler konmuş. Giydirme cephe mantığında yukarıdan aşağıya kadar bir cam hat mevcut. Ama bu konuda tereddütlerim oluştu.
  Yangın merdivenlerinin pencereleri nasıl olmalı? Açılmaması sorun yaratır mı? gibi.
  Sizlerin görüşlerini almak istedim.

  #2311
  Mimarlar 3Harun Sürmeli
  Katılımcı

  Merhaba,
  Yangın merdivenlerinin fan ile basınçlandırılması gerektiği için pencere veya şaft açılmaması gerekmektedir. Mantık şu: yangın merdiveninin kovasına mekanik olarak basınç üretilerek, yangın esnasında merdiven kovasındaki basıncın yangın holü ve diğer mekanlardaki basınçtan fazla olması sağlanır. Böylece kaçış esnasında kapılar açıldığında kovadaki basınç fazla olacağı için duman ve alevlerin yangın merdiveni kovasına girmesi engellenir. Eğer bu mekanlara dış mekanla irtibatlı pencere, şaft, vs. açarsanız basınç dengeleneceği gibi yangın holünün kapısı açıldıkça duman ve alevler kovaya dolmaya çalışacaktır.

  #2312
  Mimarlar 4Mert Aksoylu
  Katılımcı

  Yangın merdivenleri yangın anında, fanlar yardımı ile pozitif basınç altında tutulması gerekir. Bu sayede merdiven kovasına duman gelemez. Bu anlamda pencerelerin açılmaması daha doğru fakat basınçlandırma fanınız var ise.

  #2313
  Mimarlar 4Mert Aksoylu
  Katılımcı

  Tabii bir de şöyle bir sıkıntı var. Uygulamada, yangın merdiven kovasını basınçlandıran fan mutlaka acil elektrik sistemine bağlanmalıdır. Çünkü yangın esnasında ilk yapılan iş binanın elektriklerini kesmektir. Bu durumda sadece acil aydınlatmalar (yangın kaçış yönünü gösteren levhalar gibi) ve basınçlandırma fanı çalışmalıdır ki sistem çalışsın.

  #2314
  Mimarlar 6Yusuf Gencel
  Katılımcı

  Türkiye’de bir yangın yönetmeliği var. Bir çok konu bu metinde açıklanıyor. Ayrıca Mimarlar Odası’nın mesleki gelişme programı çerçevesinde bu konuda hazırladığı bir kitapçık var.
  Onları incelersen, konu hakkına birçok bilgiye ulaşabilirsin.

  #2315
  Mimarlar 2Nesrin Soydan
  Katılımcı

  Çok teşekkürler herkese.

Bu konuyu cevaplamak için önce aramıza katılmalısınız.

X
X