Profil fotoğrafı

Mimarlar

 • Herkese Açık Grup
 • 1 ay önce
 • 217

  Gönderiler

 • 255

  Üyeler

Ustalarla çalışmak

Mesleki Paylaşımlar Forumlar Mimarlar Ustalarla çalışmak

son güncelleme tarihi: Mimarlar 1Murat Aksoy ay hafta önce
5 sesler
6 yanıt
 • Yazar
  Gönderiler
 • #2341
  Mimarlar 2Volkan Mevsim
  Katılımcı

  Selam,
  Mimarlıkta genel bir sorun olarak uygulama kısmındaki işçilik gözüme çarpıyor. Proje çizim olarak çok güzel görünüyor ancak uygulamaya geçince bulduğunuz usta iyi iş çıkaramıyorsa, mimar olarak işiniz zorlaşıyor. Yani güzel bir besteyi, kötü bir şarkıcının seslendirmesinin sonucu gibi…
  Ayrıca bazen de iş yaparken usta bulmakta zorlandığımız durumlar oluyor yada zamanında işi bitirebilecek bir usta bulmakta.
  Sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda?

  #2342
  Mimarlar 3Cem Gülener
  Katılımcı

  Ustalar Odası kurulsun, ve bir denetleme gelsin!

  #2343
  Mimarlar 3Cem Gülener
  Katılımcı

  Sonuç itibariyle her meslek erbabı, belirli kanunlara, yönetmeliklere uygun iş yapmakla yükümlü. Bu standartları koruyabilmek için uğraşıyor bazen şartları zorluyor. Ama ustaların uyması gereken yükümlülükleri belirten bir yönetmelik yok!

  #2344
  Mimarlar 5Harun Sürmeli
  Katılımcı

  Emin olun ustalar odası ya da merkezi gibi bir kurum da olsa orada da yolsuzluklar, nalaşmazlıklar olur. Bunlara hiç gerek yok. Her şey bireyde başlıyor ve bitiyor. Herkes yaptığı işi iyi yapacak, standartlara uygun yapacak. Fakat Türkiye ‘ de ne standartlar var, ne de standartlarla ilgilenen.

  #2345
  Mimarlar 5Harun Sürmeli
  Katılımcı

  Çok azdır profesyonel olarak çalışan usta bulmak.

  #14924
  Mimarlar 7ates
  Katılımcı

  Merhaba

  Usta tanımı o kadar geniş ki, hangi konudaki ustadan bahsediliyor? Buna yorum yapmak zor.

  Eğer küçük tadilat, dekorasyon gibi işleri yapacak ustadan bahsediliyorsa haklısınız. Bu konuda yetenekli ustayı biraz aramak gerekir ancak önünde sonunda bulursunuz. İşiniz sürekli ise bulduğunuz yetenekli ustay bir yandan iş yaparken bir yandan da ustayı detaylar ve işin yapımı konusunda eğitmeniz gerekir. Bunu yapabilmek için de mimarın, ustanın yaptığı işe teorik olarak tam hakim olması gerekir.
  Maalesef ülkemizde usta eğitimi çok zayıf.

  Büyük işler içinse zaten taşeron firmalar bu sorunları çözmüş olarak hizmet veriyor.

  #14933
  Mimarlar 8Murat Aksoy
  Katılımcı

  Biz mobilya alanında çok zorlanıyoruz. 10 sene öncesine göre bile iyi usta bulamıyorum artık. Taşırken söylenenler mi dersin, mobilyayı düzgün sarmayan mı dersin, fahiş fiyat veren mi dersin,  ne ararsan var ama düzgünü yok. Şantiyede imalat ölçüsüne göre adam gibi montaj yapacak, ağlamadan çalışacak hevesini kaybetmemiş ustalar varsa üyeler arasında, bana özelden yazın lütfen.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmalısınız.

X
X