Profil fotoğrafı

Mimarlar

 • Herkese Açık Grup
 • 2 ay 1 hafta önce
 • 217

  Gönderiler

 • 255

  Üyeler

sistem detayı

Mesleki Paylaşımlar Forumlar Mimarlar sistem detayı

son güncelleme tarihi: Mimarlar 1nurcan nurcan yıl ay önce
3 sesler
3 yanıt
 • Yazar
  Gönderiler
 • #3892
  Mimarlar 2nurcan nurcan
  Katılımcı

  iyi günler proje dersinde bizden 1/20 ölçek sistem detayı istediler. Fakat tam olarak nasıl çizileceğini bilmiyorum. Sistem detayı tam olarak nedir? nasıl çizilir? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  #3894
  Mimarlar 3Ertan Şahinoğlu
  Katılımcı

  Selam Nurcan

  1/20 Sistem detayı çizmek demek bir yapıyı temelden çatıya kadar kesmek ve kesilen noktaların çizimini detaylı şekilde göstermek demektir.

  Çizimin içeriği, tam olarak nereden kestiğinize göre şekillenir.

  Yani mesela binanın mediveninin olduğu yerden kesit alırsanız bina boyunca o merdivenin 1/20 ölçeği detayında çizimlerini hazırlarsınız.

  Ama sistem detayı genelde binanın uygulama mantığını anlatmak için kullanıldığından sizin döşeme detaylarını, çatı detayını ve temel detayını anlatacak bir yerden kesmeniz yeterli olacaktır.

  Aşağıda bir örnek ekliyorum bitince neye benzemesi gerektiğini görebilmeniz için.

  #3899
  Mimarlar 4Melih Altuğ
  Katılımcı

  Merhaba Nurcan,

  Evet, en önemlisi çatı , döşeme ve temel bölümlerini göstermek. Binanızda hangi malzemeleri kullandığınıza göre bu alanların detay çizimlerini araştırın. Mesela Tuğla kalınlıkları, sıva kaç cm olacak, temelde suyun yalıtımı nasıl gösterilecek gibi konulara açıklık getirmeniz lazım çiziminizde. Ekte bir kaç nokta detay iletiyorum, örnek olması açısından. Bu gibi detayları 1/20 bina kesitinin çiziminde göstermelisiniz. Ertan bey çok güzel ve net açıklamış zaten. İyi çalışmalar.

  #3900
  Mimarlar 2nurcan nurcan
  Katılımcı

  çok teşekkür ederim yardımlarınız için

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmalısınız.

X
X